2019/20 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

2019/20

Przedszkole M

Maj

W maju dzieci z naszego oddziału nie próżnowały. Uzupełniały swoją wiedzę o wynalazcach i ich wynalazkach. Dowiedziały się jak na przestrzeni dziejów ewaluowały sposoby komunikacji międzyludzkiej oraz jak niektóre wynalazki zmieniły jakość naszego życia. Dzieci otrzymywały zadania, dzięki którym mogły odkryć drzemiące w nich talenty lub rozwijać te już odkryte. Odbywały trening samodzielności i kreatywności poprzez takie działania jak: przygotowanie posiłku, organizację koncertu dla rodziców, wykonywanie prac plastycznych na podstawie obserwacji środowiska przyrodniczego lub wysłuchanych utworów literatury dziecięcej.

Mali miłośnicy przyrody

Kształtowanie nawyków proekologicznych należy zacząć już od najmłodszych lat. W naszym przedszkolu segregujemy śmieci. W sali i na korytarzu stoją przeznaczone do tego celu pojemniki. Dzieci w przedszkolu mogą więc wiedzę ekologiczną przekładać na praktyczne działania. Już w lutym nasza grupa dowiedziała się z prezentacja p. Arka o zagrożeniu globalną suszą i trudnościach w pozyskiwaniu wody w niektórych rejonach kuli ziemskiej. Poznały sposoby oszczędzania wody. W kwietniu natomiast dzieci poznały Kodeks Obrońcy Przyrody i na jego podstawie, wspólnie z rodzicami, miały możliwość refleksji nad działania proekologicznymi stosowanymi w ich domach.
Przedszkolaki poznały ciekawostki o Układzie Słonecznym, gwiazdozbiorach. Dowiedziały się czym zajmuje się astronom, astronauta. Upust swojej wyobraźni dały podczas tworzenia prac plastycznych: „Gwieździste niebo” oraz „Ziemia za 100 lat”Kwiecień-plecień….. - nauczanie zdalne w oddziale „M”

Dzieci poszukiwały w swoich ogrodach oznak przybyłej wiosny. Poznały nazewnictwo i wygląd kwiatów wiosennych, dowiedziały się jakie warunki są potrzebne roślinom do wzrostu oraz jak wygląda cykl rozwoju rośliny.
Przedszkolaki otrzymały także ważne zadania – pomoc rodzicom w pracach porządkowych w ogrodzie oraz założenie uprawy fasoli. Dzieci odpowiedzialnie wywiązały się z powierzonych im zadań. Kwietniowa pogoda jednak często płatała figle – w końcu „Kwiecień – plecień, bo przelata trochę zimy trochę lata”. Wszelkie obserwacje związane z wahaniami pogodowymi dzieci odnotowywały w założonym kalendarzu pogodowym.
Oprócz zgłębiania wiedzy przyrodniczej, przedszkolaki doskonaliły swoje umiejętności grafomotoryczne, matematyczne oraz logicznego myślenia.

Przygotowania do Wielkanocy


Tegoroczne święta wielkanocne były wyjątkowe pod wieloma względami. Omawialiśmy niektóre zwyczaje związane z przygotowaniami Świąt Wielkiej Nocy oraz jej obchodami. Dzieci wspólnie z rodzicami mieli za zadanie przypomnieć sobie te zwyczaje, które celebrowane są w ich domach.
Niestety w tym roku nie udało się piec i dekorować wielkanocnych babeczek w gronie społeczności przedszkolnej. Przedszkolaki zamieniły się jednak w małych cukierników w zaciszu domowym. Namiastką dekoracji wielkanocno-wiosennej były koszyczki wykonane z papieru oraz zajączki wielkanocne.   


Marzec

Zanim rozpoczęło się zdalne nauczanie, grupa przedszkolna „M” pracowała jak mróweczki. Dzieci zgłębiały tajniki sztuki teatralnej: poznawały fachowe nazewnictwo i różne rodzaje przedstawień, obejrzały film „Jak powstaje przedstawienie teatralne” oraz dowiedziały się ile osób bierze udział w przygotowaniu spektaklu. Przedszkolaki puściły także wodze swojej wyobraźni i stworzyły urocze lalki „Skarpeciaki”. W naszej sali gościły także koleżanki i koledzy z klasy „0”, którzy obejrzeli przygotowaną przez naszą grupę improwizację muzyczną do bajki „Jaś i Małgosia”.


Styczeń

W styczniu dużo się działo… W czasie feryjnych zajęć opiekuńczo – wychowawczych dominowała tematyka bajkowa. Dzieci miały możliwość zamienić się na przykład w piratów, aby szukać ukrytego na terenie szkoły skarbu czy małych kucharzy, aby upiec pyszne gofry. Do przedszkola zawitali także dziadkowie i babcie, aby uczestniczyć w uroczystości z okazji swojego święta. W czasie balu karnawałowego dzieci mogły zaprezentować się w barwnych strojach i wytańczyć do woli.Grudzień

6 grudnia dzieci z oddziałów „M” i „U” pojechały do Centrum Zabawy „Honolulu” w Tczewie. Dzieci podczas zabaw miały okazję spożytkować swoją energię, a także zadbać o kondycję. Dużym przeżyciem okazała się niespodziewana wizyta św. Mikołaja, który zatrzymał się w Tczewie, aby  pobawić się z dziećmi i rozdać im podarki.
Grudzień w oddziale „M” upłynął w atmosferze oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Uczyliśmy się piosenek świątecznych oraz kolęd, rozmawialiśmy o tradycjach bożonarodzeniowych, wykonywaliśmy dekoracje. Udało nam się nawet lukrować i dekorować pierniczki upieczone przez  jedną z mam. Zorganizowaliśmy Wigilię klasową z rodzicami, w czasie której dzieci zaśpiewały jedną z poznanych piosenek oraz wykonały rodzicom masażyk, aby zrelaksowali się przed świątecznymi obowiązkami.


ListopadListopad obfitował w treści związane ze zdrowym odżywianiem i aktywnym stylem życia. Dzieci poznały piramidę żywienia i zalety spożywania racjonalnie skomponowanych posiłków. W trakcie Dnia Dyni przedszkolaki poznały walory odżywcze i smakowe dyni, a także wraz z nauczycielami wykonały jesienne lampiony z dyni.

Październik

W październiku dzieci przyswajały wiadomości w jaki sposób dbać o zdrowie swoje i innych osób. Przedszkolaki poznały zasady zdrowego komponowania posiłków na podstawie piramidy zdrowego żywienia. Wiedzę teoretyczna została przełożona na działanie – codziennie rano gimnastykujemy się, wychodzimy na powietrze, staramy się zachowywać ciszej.

Dzieci odbyły instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów i mycia dłoni, a także zrobiły zdrową sałatką owocową. Dowiedziały się jak ważne dla zdrowia jest zachowanie szeroko pojmowanej higieny życia.

Przedszkolaki poszerzyły również swoje wiadomości na temat bezpieczeństwa biorąc udział w zajęciach pt.: „Bezpieczny przejazd” zorganizowanych przez Koleje Państwowe. Pracowniczka kolei poinstruowała dzieci w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się w pobliżu przejazdu kolejowego oraz na stacji kolejowej, czy w jej pobliżu.


Dzieci poznały także psa – pomocnika Służby Ochrony Kolei. Jego opiekun wyjaśnił jak należy przygotować psa do pracy w trudnych warunkach na kolei. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem oraz wręczeniem dzieciom kolorowanek edukacyjnych.

WRZESIEŃ

Wrzesień upłynął w naszej grupie bardzo intensywnie. Przedszkolaki wytrwale pracowały podczas zajęć. Opracowaliśmy wspólnie kodeks naszej grupy, by móc zasady zachowania wcielić w życie. Wszyscy mieliśmy okazję, aby dobrze się poznać w czasie zabaw swobodnych i spacerów. Dużo radości sprawiały dzieciom zajęcia w terenie ukazujące zmiany zachodzące w przyrodzie wraz  z nadejściem jesieni.


Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści