2020/21 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

2020/21

Przedszkole M

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to jeden z bardziej wyczekiwanych dni w roku. Przedszkolakom upłynął on na uczestniczeniu w zorganizowanych zabawach ruchowych na powietrzu, malowaniu w plenerze (na folii), zabawach muzyczno – tanecznych. Główną atrakcją dla oddziałów przedszkolnych była wizyta  kucyków ze stajni w Krzywym Kole. Dzieci mogły zobaczyć z bliska koniki, dowiedzieć się jak konia przygotować do jazdy i jak zachowywać się bezpiecznie podczas kontaktu z koniem. Największą radość jednak sprawiła dzieciom możliwość przejażdżki.  

Maj

Majowa pogoda dostarczyła wiele możliwości do jej obserwacji. Poznaliśmy różne zjawiska pogodowe oraz korzyści z nich płynące. Dzieci także doskonaliły umiejętności wypowiadania się na forum. Opowiadały o ulubionych czynnościach wykonywanych wspólnie z rodzicami; o pracy zawodowej swoich rodzicach i własnych planach, marzeniach. Przedszkolaki wzbogacały także wiadomości o różnych ciekawych zawodach.
 
Kwiecień

W czasie kwietniowych zajęć koncentrowaliśmy się na kształtowaniu wśród dzieci postawy proekologicznej. Maluchy uczyły się segregować śmieci i wiedzą dlaczego jest to istotne dla życia na Ziemi; poznały źródła energii odnawialnej; dowiedziały się o konieczności oszczędzania wody oraz znaczeniu czystego powietrza. Podczas Dnia Ziemi przedszkolaki uprzątnęły teren wokół szkoły oraz jego pobliską okolicę. Wspólnie opracowaliśmy Kodeks Obrońcy Przyrody.

Marzec

„W marcu jak w garncu” – przedszkolaki poznały przysłowie związane z kolejnym miesiącem. Dzieci prowadziły obserwację marcowej pogody, nazywały zjawiska atmosferyczne oraz wyczekiwały na oznaki wiosny. Podczas pobytów na świeżym powietrzu nasłuchiwaliśmy odgłosów ptaków, poszukiwaliśmy pierwszych kwiatów i pąków na drzewach. Wspaniała przyroda nie zawiodła 😊
 
Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji bibliotecznej z panem Arkiem, który pokazał dzieciom bibliotekę i ciekawie opowiadał o książkach. Zajęcia te doskonale wkomponowały się w projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” i zapoczątkowały czytanie książek on-line „Przedszkolaki w świecie literatury”. Literaturę dziecięcą przedszkolakom czytają koleżanki i koledzy ze starszych klas.


Luty

Jak głosi stare przysłowie: „Idzie luty, podkuj buty” i o tym, że ciepłe ubranie jest ważne, na własnej skórze przekonały się przedszkolaki. Dzieci miały mnóstwo radości podczas zabaw w śniegu. Biały puch był doskonałą okazją do obserwowania zwierzęcych tropów, lepienia bałwana czy wznoszenia śniegowej twierdzy.
 
Maluchy pamiętały o skrzydlatych przyjaciołach, którym uzupełniały zapasy w karmniku. Dzięki zajęciom z panem Arkiem, dzieci zwiększyły na ten temat swoją świadomość i dzisiaj  już wiedzą jaki pokarm dawać ptakom w czasie zimy.Bal karnawałowy

8 stycznia dzieci z oddziału „M” uczestniczyły w balu karnawałowym. W tym dniu do przedszkola przybyły ciekawe postacie bajkowe: królowa motyli, motylek, panterka, Elsa, kilku Spidermenów oraz kierowca rajdowy. Przedszkolaki bawiły się przy rytmach skocznej muzyki i w trakcie zabaw z elementem współzawodnictwa, podczas których mogły sprawdzić swoją zwinność, spryt czy równowagę. Tego dnia czas płynął niesamowicie szybko i zanim spostrzegliśmy – nastał czas powrotu do domu.

Konkurs pt. „Dekoracja bożonarodzeniowa”

W grudniu został zorganizowany konkurs pt. „Dekoracja bożonarodzeniowa”, w którym udział mogły wziąć chętne przedszkolaki z oddziałów „U” i „M”. Celem konkursu był m.in. wzmacnianie więzi między dziećmi i rodzicami; rozbudzanie zmysłu estetycznego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu (dziecko – rodzic wspólnie) dowolnej dekoracji bożonarodzeniowej: ozdoby lub stroika.
Do konkursu prace zgłosiło 13 uczestników. Pracownicy wyłonili zwycięzców poprzez głosowanie.
Oto wyniki:
I miejsce – Ola (oddział „U”)
II miejsce – Szymon (oddział „M”)
III miejsce – Milena (oddział „M”)
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki zakupione przez Radę Rodziców.

Grudzień

Grudzień to niezwykły miesiąc – miesiąc oczekiwań. Przedszkolaki także oczekują… na ptaki w przedszkolnym karmniku, na śnieg, na spotkanie z Mikołajem, na święta Bożego Narodzenia.
Ptaki nieśmiało przylatują, bo przedszkolaki uporządkowały karmnik i podsypują skrzydlatym przyjaciołom ziarenka.
Pogodę śledzimy na bieżąco. Mamy ciągle nadzieję, że śnieg w końcu spadnie i ulepimy bałwana.
Z Mikołajem pewnie się nie zobaczymy (martwi się jak wszyscy o swoje zdrowie), ale ukradkiem zostawia prezenty grzecznym dzieciom. Przedszkolakom także w jakiś magiczny sposób zostawił podarunki i niesamowicie miły list, gdyż zasłużyły na prezenty (uczą się pilnie, pracują wytrwale, pomagają innym).
Na Boże Narodzenie w przedszkolu czekają wszyscy i wszyscy czujemy magię nadchodzących świąt.
A gdy święta już nadejdą… niechaj będą niesamowite i w nasze serca wleją miłość, spokój i nadzieję na lepsze jutro. Wesołych świąt !!!!


Listopad

Na spacer „idą parami lalki z misiami […]”, a chłopcy z dziewczynkami, aby poznawać lepiej Koźliny. Podczas spacerów utrwalamy zasady bezpiecznego przemieszczania się w pobliżu ulicy, a także przechodzenia przez jezdnię w wyznaczonych do tego miejscach. Trenujemy swoją spostrzegawczość wypatrując ptaków, gniazd i ciekawych budynków w naszej małej ojczyźnie.
Zakres swoich wiadomości o Ojczyźnie poszerzały dzieci m.in. słuchając legend polskich. Właśnie jedna z legend była natchnieniem do wykonania eksperymentu – stworzenia kryształków soli – który zakończył się sukcesem. 😊

Październik

„Spadły z drzewa dwa kasztany…”, a oprócz kasztanów przedszkolaki poszukiwały inne dary jesieni, które świetnie sprawdzały się jako pomoce dydaktyczne podczas edukacji przyrodniczo- matematycznej.
Czas przeznaczony na zabawy swobodne, dzieci wykorzystywały do rozwijania wyobraźni przestrzennej tworząc rozmaite budowle z klocków.

WRZESIEŃ

Przedszkolaki były za sobą już bardzo stęsknione,  ale w tym roku pobyt w przedszkolu wygląda zupełnie inaczej. Nie stanowi to jednak przeszkody w zdobywaniu nowych umiejętności i wiadomości. Na pierwszych zajęciach dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego i higienicznego pobytu w naszym oddziale, a także wspólnie opracowaliśmy „Kodeks Grzecznego Przedszkolaka”. Dzieci opowiadały także o tym, w jak sposób minęły im wakacje.

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści