Biblioteka - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Biblioteka

Przedszkolaki w świecie literatury
 
Biblioteka szkolna wspólnie z oddziałami przedszkolnymi M i U oraz zerówki, kolejny już rok, prowadzi program czytelniczy pt. „Przedszkolaki w Świecie Literatury”.
Cotygodniowe spotkania z książką wprowadzają dzieci w świat, któremu w tym roku szkolnym towarzyszy szczególne przesłanie troska o środowisko naturalne. Bohaterowie opowiadań to zwierzęta zagrożone wyginięciem oraz te, które znajdują się pod szczególną ochroną. Przedszkolaki uwielbiają poznawać ich przygody, a w podróż w krainę wyobraźni wyruszają wraz z nimi. Każdy zwierzak posiada swojego pluszowego sobowtóra.
Nasze spotkania z literaturą sprawiają, że dzieci już od najmłodszych lat kształtują swoją wrażliwość, dowiadują się jak dbać o środowisko naturalne oraz jak być ekologicznie zaangażowanym.
 
Justyna Szymańska

Przedszkolaki w świecie literatury

Po powrocie przedszkoli do szkoły udało się reaktywować program czytelniczy dla najmłodszych. Przez ten czas nauczyciel biblioteki, wychowawczynie i uczniowie klas starszych zorganizowali  kolejne trzy spotkania w formie online.
●     22.04.2021 r. Amelia i Julia (kl. VI) czytały bajkę “Rubinek” Artura Barcisia
●     28.04.2021 r. Laura i Paulina (kl. V) czytały bajkę “Porządek i Bałaganik” Ryszarda Cebuli
●     05.05.2021 r. Julia, Oliwia i Alan (kl.VIII) czytali bajkę “Obcy” Doroty Suwalskiej
Dzieci po każdym czytaniu bajki razem ze swoimi nauczycielkami analizują tekst w oparciu o komentarz biblioterapeutyczny, żeby zastanowić się szerzej nad danym problem i wspólnie szukają morału.
Arkadiusz Chodera

Przedszkolaki w Świecie Literatury
Biblioteka szkolna wraz z oddziałem przedszkolnym M oraz zerówką prowadzą program czytelniczy pt. „Przedszkolaki w Świecie Literatury”. Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, kształtowanie wrażliwości estetycznej, wyzwalanie ekspresji słownej, plastycznej, dostarczanie wzorów pięknej mowy ojczystej, kształcenie mowy i wymowy, a także aktywizowanie myślenia i wyciągania wniosków/morału z przeczytanych bajek. Ponadto to rewelacyjne ćwiczenie pamięci i uwagi. Potrzeba kontaktu z książką nie powstaje u dziecka spontanicznie, stąd musi ją wzbudzić rodzic lub nauczyciel w procesie wychowania.
Program polega na cotygodniowym czytaniu bajek terapeutycznych o bardzo różnej tematyce przez uczniów klas starszych w formie zdalnej przy użyciu platformy Teams. Jak do tej pory udało nam się zorganizować trzy takie spotkania.
Przedszkolaki swoją przygodę z “literaturą” rozpoczęła od wizyty w szkolnej bibliotece, w której dowiedziały się czym jest książka, jak należy o nią dbać i jaki świat kryje się pod kolorowymi okładkami. Następnie nauczyciel biblioteki wraz z uczniami klas V-VII zorganizowali spotkania online, na których uczniowie naszej szkoły czytali na głos Bajki-pomagajki.
  • 11.03.2021r. Karolina i Oliwia (kl. VII) czytały bajkę "Jacek, mucha i trzy smoki" Grażyny Bąkiewicz
  • 18.03.202r.  Nikola i Oskar (kl. VI) czytali bajkę "112" napisaną przez Beatę Ostrowicką
  • 25.03.2021r.  Oliwier i Filip (kl. V) czytali "Małgosiu nie jesteś winna"  Katarzyny Dowbor
Książka zawiera niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy/słuchacze mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.
Chciałbym bardzo podziękować uczniom, którzy dotychczas wzięli udział w programie czytelniczym. Liczę, że po powrocie przedszkolaków do szkoły uda się dalej kontynuować czytanie bajek.

Arkadiusz Chodera

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach tego programu otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup nowych książek na wyposażenie biblioteki szkolnej i czytelni. Zakupiliśmy książki o łącznej wartości 5.000 zł. Są wśród nich nowe lektury, powieści, książki dla dzieci oraz popularno-naukowe. Z programem wiąże się też zobowiązanie realizacji dodatkowych działań, akcji oraz projektów dla dzieci i ich rodziców. Zapraszamy wszystkich uczniów do odwiedzin w bibliotece i zapoznania się z nowościami.

Biblioteka jest czynna 2 razy w tygdoniu:
Poniedziałek 7:45-10:45
Czwartek 7:45-13:45
Arkadiusz Chodera

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - projekty edukacyjne

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła jest zobowiązana do zorganizowania kilku akcji związanych z czytelnictwem, a w tym klasowych projektów edukacyjnych. Z tej okazji, biblioteka szkolna wraz z Panią Nikolą Brzozowską, przygotowała dla każdego oddziału inny projekt edukacyjny z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
Klasa:
I - Moja ulubiona postać literacka (rozmiar A4, technika dowolna)
II - Propozycja ilustracji do ulubionej książki (rozmiar A4, technika dowolna)
III - Projekt okładki do wybranej książki (rozmiar A4, technika dowolna)
IV - Komiks pt. Ambroży Kleks wynajduje szczepionkę na COVID-19
V - Stajesz się KIMŚ, kiedy czytasz
VI - Lektura z pudełka
VII - Legendarni bohaterowie z wizytą w Koźlinach
VIII - Bohaterowie naszych lektur stają się memami

Akcja trwała do 21 grudnia 2020 r. Projekty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem w klasach najmłodszych, ale starsi też wykazali się swoją kreatywnością. W poniższych linkach można zobaczyć owoce ich pracy.

https://view.genial.ly/5fe11639fa68050cfca3ecbe/presentation-a-kleks-wynajduje-szczepionke-na-covid-19
https://view.genial.ly/5fe1264ffa68050cfca3ee56/presentation-stajesz-sie-kims-kiedy-czytasz
https://view.genial.ly/5fe9ff998d5bdf68cd5fc414/horizontal-infographic-review-lektura-w-pudelku
Arkadiusz Chodera

Wielka Zbiórka Książek

Biblioteka wraz z samorządem szkolnym zorganizowała zbiórkę używanych książkę dla hospicjów. Dzięki temu szkoła włączyła się w szóstą edycję ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji Zaczytani.org  
Szkolna akcja trwała od 28.09-09.10.2020 dzięki niej zebraliśmy 35 książek, które mogą ułatwić pobyt w hospicjum. Wszystkim uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w tą wspaniałą inicjatywę serdecznie dziękuję.

Arkadiusz Chodera


Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści