Czerwiec 2021 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Czerwiec 2021

Wydarzenia
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 – 26.06.2021 r.

 
W piątek 25 czerwca 2021 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Z uwagi na pandemię, wywołaną koronawirusem, nie było wspólnej dużej uroczystości. Wszystkie klasy spotkały się na placu przed szkołą w trzech grupach: klasy 0-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Dyrektor Szkoły wręczył dyplomy i nagrody oraz podziękował uczniom, nauczycielom i rodzicom za ich zaangażowanie w trudnym roku edukacji zdalnej. Na uroczystość przybyła też Pani Henryka Król – Wójt Gminy Suchy Dąb, która skierowała serdeczne słowa do wszystkich zebranych. Następnie odbyły się spotkania z wychowawcą oraz wręczenie świadectw. Najwyższe średnie ocen uzyskane przez uczniów na świadectwie to 5,92. Gratulujemy!
 
Najbardziej wzruszający okazał się moment pożegnania uczniów klasy VIII, którzy po dziewięciu wspólnie spędzonych latach, stali się absolwentami szkoły. Do zobaczenia!
 
Ogłaszam wakacje…
Jerzy Wiśniewski

Wyjazd do Zagrody Kociewskiej
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego  23 czerwca 2021 r.  uczniowie  klas:  III i IV wraz z organizatorem wycieczki – Wojciechem Kaźmierskim i opiekunem – Gabrielą Młyńską  udali się do Godziszewa gdzie znajduje się Rodzinny Park Rozrywki Zagroda Kociewska. Na szczęście mieliśmy wymarzoną pogodę, więc bez problemu można było korzystać z wszystkich atrakcji, które na nas czekały: przejazd retro – autkami, mini golf, małpi gaj, labirynt, lecz najwięcej radości dostarczyły dzieciom dwie poduszki do skakania. Nie zabrakło również możliwości podglądania życia zwierząt: danieli, królików, kucyków, kóz czy osła Maćka. Po skończonej zabawie uczestnicy wyjazdu posilili się pieczonymi kiełbaskami. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Gabriela Młyńska

Pasowanie na ucznia  11.06.2021 r.

 
Pasowanie na ucznia, to jeden z najważniejszych i niezapomnianych dni przeżytych w szkole. Takim dniem dla naszych pierwszoklasistów był 11 czerwca 2021 roku, kiedy to złożyli ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej.
 
Ze względu na pandemię uroczystość odbyła się w kameralnym gronie. Dzieci przygotowywały się do niej pod okiem wychowawcy. Uczyły się wierszyków i piosenki, wytrwale ćwiczyły podczas prób, aby wszystko dobrze wypadło. I tak też się stało. W dniu ślubowania, pierwszoklasiści w odświętnych strojach pięknie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał Dyrektor Szkoły Jerzy Wiśniewski. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Koźlinach. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz kuferka ze słodyczami dla dzieci przez wychowawczynię klasy pierwszej. Po pasowaniu Pan Dyrektor złożył najmłodszym uczniom życzenia powodzenia i wielu sukcesów w nauce.
 
Maria Kryczyk

Dzień Patrona  11.06.2021 r.

To już 18 lat temu, 11 czerwca 2003 r. odbyła się uroczystość nadania naszej szkole imienia Księdza Prałata Józefa Waląga. W uroczystości wziął udział ówczesny Arcybiskup Gdański ks. Tadeusz Gocłowski, który przewodniczył Mszy św., poświecił sztandar szkoły i zwiedził budynek szkolny. W tym roku, ze względu na pandemię, symbolicznie uczciliśmy ten dzień. Pan Dyrektor przypomniał historię Dnia Patrona. Nstępnie bardzo ładnie odśpiewaliśmy „Hymn szkolny” przy akompaniamencie muzycznym pana Marka Rogalskiego.
Jerzy Wiśniewski

SZKOLNY KONKURS „WYŚCIG MATEMATYCZNY”

W środę 09.06.2021 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs „Wyścig matematyczny”. Do konkursu mogli przystąpić uczniowie klas IV-VII, którzy uzyskali średnią roczną z matematyki minimum 3,51. Każda klasa startowała w oddzielnej kategorii, w której wyłoniony mógł być tylko 1 zwycięzca.  O zwycięstwie decydowała ilość zdobytych punktów.  W konkursie wzięło udział łącznie 22 uczniów.
W klasie IV konkurs wygrała Amalia Ćwiklińska,  w klasie V - Oliwier Janus, w klasie VI - Fabian Ćwikliński, zaś w klasie VII - Kornelia Zielińska. Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !!
Katarzyna Krajewska
Wyniki Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny 2021

 
Dwa miesiące temu 22 kwietnia 2021 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Startowało w nim łącznie 9 uczniów z kl. II, IV, V, VI, VII.  Znamy już wyniki. Dawid Kuczyński (kl. II)  został wyróżniony w kategorii Żaczek, zaś Aleksander Urban (kl. VII) został wyróżniony w kategorii Kadet. Obu chłopcom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
 

Katarzyna Krajewska
STAWIAMY NA BIORÓŻNORODNOŚĆ!

Od 25 maja 2021 r. uczniowie naszej szkoły przy pomocy Pana Arkadiusza Chodery bardzo prężnie pracują nad zachowaniem bioróżnorodności wokół naszej szkoły. Należy pamiętać, że różnorodność biologiczna otacza nas, a my jesteśmy jej częścią. Składają się na nią trzy główne elementy:
Różne gatunki– w tym zwierzęta, rośliny, grzyby, glony, bakterie itp.;
Różnice – w rozmiarach, kształtach i ubarwieniu – pomiędzy osobnikami tego samego gatunku;
Rozmaite ekosystemy – np. oceany, lasy lub łąki – i gatunki je zamieszkujące oraz ich wzajemne oddziaływanie.
Pierwszym naszym działaniem było stworzenie łąki kwietnej. Uczniowie przygotowali miejsce pod łąkę i wysiali nasiona, które otrzymaliśmy od Państwowego Gospodarstwa Wodnego- WODY POLSKIE. Dzięki temu przyłączyliśmy się do programu „STOP SUSZY” i wspieramy małą retencje (gromadzenie wody lub spowolnienie jej spływu) oraz tym samym przyciągamy owady.
Drugą rzeczą jaką wykonaliśmy było stworzenie poideł dla ptaków oraz owadów, które zostały rozstawione na terenie szkoły i są regularnie czyszczone, uzupełniane wodą przez uczniów (liczymy, że uczniowie będą pamiętać o nich w czasie wakacji).  
Trzecim elementem na zwiększenie bioróżnorodności była budowa domków dla owadów. Pierwszy stoi pośrodku kwietniej łąki i już przyjął pierwszych lokatorów. W przyszłości będzie ich więcej.
Dlaczego bioróżnorodność jest taka istotna?
Czerpiemy ze środowiska wiele podstawowych zasobów, takich jak żywność, materiały budowlane, energię cieplną, tekstylia czy też substancje czynne wielu leków. Oprócz tego przyroda spełnia inne zasadnicze funkcje, od zapylania roślin przez filtrowanie powietrza, gleby i wody po ochronę przeciwpowodziową. Nasze uprzemysłowione społeczeństwa uważają różnorodność biologiczną za rzecz oczywistą, postrzegając ją jako coś darmowego i niewyczerpalnego. W rzeczywistości jednak coraz bardziej obciążamy środowisko naturalne, a wiele aspektów antropopresji w ogromnym stopniu zagraża istnieniu licznych gatunków.
Pragnę zachęcić wszystkich do stworzenia takich miejsc w  swoim najbliższym otoczeniu, a dzięki temu możemy zmienić świat na lepszy ! 😊
Arkadiusz Chodera


Granica Wolnego Miasta Gdańska w Koźlinach

    Uczniowie klas 6 i 7 SP w Koźlinach poznali dzieje i przeszłość swojej miejscowości. W danych latach przez wieś przebiegała granica. W roku 1807 podczas ustalania pokoju w Tylży Napoleon i Aleksander I powołali do życia państwo zwane Wolnym Miastem Gdańskiem ( WMG ). Granica tego tworu przebiegała w Koźlinach. Sama wieś sąsiadowała z Królestwem Pruskim. Stan taki istniał w latach 1807 – 1813, gdy po porażce wyprawy Napoleona na Rosję państewko wokół grodu nad Motławą zlikwidowano. Ponownie żuławska osada zaistniał na mapach Europu podczas obrad Traktatu Wersalskiego. Wówczas powrócono do pomysłu reaktywacji WMG. W 100. artykule traktatu opisano przebieg granicy. Wymieniono wówczas Koźliny w których ulokowano punkt graniczny. Działał on przez cała dobę w latach 1920 – 1939. Wybuch II wojny światowej doprowadził do likwidacji WMG. Warto kultywować pamięć o dawnym okresie w których Koźliny istniały na mapach Europy jako punkt graniczy.
 
Tomasz Jagielski

„MAM TALENT”

W Dzień Dziecka odbył się w naszej szkole wewnętrzny konkurs „MAM TALENT”. Wzięło w nim udział 30 uczniów, którzy prezentowali się w 4 kategoriach. Społeczność szkolna – w tym komisja w składzie: p. Maria Jakubowska, ks. Michał Ratajski oraz p. Marek Rogalski – wysłuchała 14 prezentacji artystycznych. Duże wrażenie na publiczności wywarł także występ specjalny pana Pawła Mincera. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie są zwycięzcami, gdyż rozwijają swoje talenty, pokonują stres przed wystąpieniami, poświęcili czas, by przygotować coś pięknego. Laureatami nagród zostali:
 
 
w kategorii Śpiew solowy
 
I miejsce – Oliwia Michałowska
 
II miejsce – Kamila Przybytniak
 
wyróżnienia (ex aequo) – Sandra Kogut, Paulina Kępka
 
 
w kategorii Śpiew zespołowy
 
I miejsce – Lena i Kamila Przybytniak
 
II miejsce – Kasia Debert, Zosia Gawrońska, Konstancja Jankowska, Zuzia Kozakiewicz, Maja Połajdowicz, Milena Przytuła
 
 
w kategorii Gra na instrumencie
 
I miejsce – Jakub Szmyt
 
II miejsce – Aleksander Ciunowicz
 
 
w kategorii Taniec
 
Wyróżnienie – Julia Dziedzic, Natalia Trepczyk
 
Zapraszamy do obejrzenia wideo-relacji z tego wydarzenia, która znajduje się poniżej.
Marek Rogalski

Dzień Dziecka przedszkolaków

1 czerwca odziały przedszkolne odchodziły DZIEŃ DZIECKA. Z tej okazji odwiedziły nas kucyki z Stajni w Krzywym Kole. Spędziliśmy czas na świeżym powietrzu korzystając z pięknej pogody, która umożliwiła nam kreatywne zabawy plastyczno - ruchowe. Dzieci otrzymały również słodki poczęstunek od Rady Rodziców. Wszystkim dzieciom składamy najlepsze życzenia.
Beata Karcz
             

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści