Grudzień 2020 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Grudzień 2020

Wydarzenia
Konkurs na mikołajowe selfie, czyli moje świąteczne wspomnienia

    Pomimo tego, że od obchodów Bożego Narodzenia nie minęło wiele czasu, to z utęsknieniem wspominamy pyszny ciepły barszcz, który piliśmy przy suto zastawionym wigilijnym stole, pachnącą choinkę i wyczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Te piękne chwile radości, wzajemnego szacunku i ciepła nie muszą odchodzić w niepamięć! Aby ocalić je od zapomnienia Uczniowie Szkoły Podstawowej w Koźlinach wzięli udział w konkursie „Mikołajowe selfie”, którego ideą było wykonanie zdjęcia prezentującego obchody świąt Bożego Narodzenia w swoich domach. Do udziału w konkursie zgłosiło się dziesięcioro uczniów – sześć dziewcząt i czterech chłopców. Zadaniem głosujących, czyli wszystkich uczniów naszej szkoły, było wskazanie zdjęcia, które najlepiej oddaje świąteczną atmosferę, wyróżnia się oryginalnością i pomysłowością. Spośród nadesłanych fotografii największą liczbę głosów uzyskało zdjęcie nadesłane przez Fabiana z klasy VI. Gratulujemy i mamy nadzieję na rychłe spotkanie, aby móc wręczyć zwycięzcy nagrodę i życzyć rozwoju talentu fotograficznego!

Samorząd Szkolny

RAZEM NA ŚWIĘTA

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia zapiszą się w naszej pamięci jako nietypowe. Z pewnością każdemu z członków naszej szkolnej społeczności zabrakło wspólnego kolędowania, wigilii klasowych w tradycyjnej formie, składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Jednak, pomimo niemożności spotkania się w murach naszej szkoły i hucznego świętowania narodzin Chrystusa, społeczność Szkoły Podstawowej im. Księdza Prałata Józefa Waląga w Koźlinach zaangażowała się we wspólne działania. Z wielką ochotą włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji “Razem na Święta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, której nadrzędnym celem jest niesienie dobra potrzebującym oraz budowanie przekonania o wartości wzajemnej pomocy. W tym roku uczniowie naszej szkoły wsparli podopiecznych schroniska dla zwierząt OTOZ Animals w Tczewie, zapewniając bezdomnym psom i kotom produkty spożywcze oraz akcesoria spacerowe. Szczególnie dziękujemy nauczycielkom przedszkola – pani Beacie Karcz i Magdalenie Sierockiej, które włączyły się w akcję promocyjną i mobilizowały najmłodszych podopiecznych do udziału w przedsięwzięciu. Podziękowania kierujemy także w stronę pani Beaty Bielewicz, która czuwała nad przebiegiem akcji.

Samorząd Szkolny

Grudzień 1970 roku na Wybrzeżu (1970 – 2020)

    W roku 1970 nasz kraj różnił się od tego obecnego. Oficjalna nazwa brzmiała Polska Rzeczpospolita Ludowa PRL, orzeł w godle był bez korony, rządziła jedna partia PZPR, a przywódcą Polski był Władysław Gomułka. W grudniu przed świętami Bożego Narodzenia władze podniosły ceny na podstawowe produkty spożywcze. Ludzie już żyjący biednie i skromnie jeszcze bardziej pogorszyli swoje warunki bytowe. Robotnicy i stoczniowcy z Trójmiasta domagali się podniesienia płac oraz wynagrodzeń. Protesty, wiece, strajki, manifestacje objęły wiele zakładów w Gdańsku i Gdyni. Władze PRL-u wysłały przeciwko protestującym robotnikom wojsko i milicję. Czołgi, wozy pancerne, strzały skierowano przeciwko manifestantom. Polała się krew, padli ranni i zabici. Jednego z nich Zbigniewa Godlewskiego przeniesiono na drzwiach ulicami Gdyni. Na jego cześć powstałą ballada „Janek Wiśniewski padł”. Bilans starć to 41 zabitych robotników w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Szczecinie. Wielu protestujących aresztowano, wyrzucono z pracy lub szkoły czy uczelni.
    Po 10. latach strajkujący robotnicy w Stoczni Gdańskiej domagali się upamiętnienia ofiar grudnia. Postawiono wówczas Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 roku na placu przed stocznią.
    W 50-tą rocznicę tych wydarzeń na Wybrzeżu warto pamiętać o ofiarach, gdyż wiele z nich było młodymi ludźmi.

Grudzień 1970 roku (1970 – 2020)
Dla ciekawskich:

https://www.youtube.com/watch?v=uw9VRnfl9no&ab_channel=WarnerMusicPoland
https://www.youtube.com/watch?v=XIPNJNc4id0&ab_channel=TofifestFilmFestival
https://www.netflix.com/pl/title/81192890

Tomasz Jagielski

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści