Grudzień 2020 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Menu główne:

Grudzień 2020

Wydarzenia
Konkurs na mikołajowe selfie, czyli moje świąteczne wspomnienia

    Pomimo tego, że od obchodów Bożego Narodzenia nie minęło wiele czasu, to z utęsknieniem wspominamy pyszny ciepły barszcz, który piliśmy przy suto zastawionym wigilijnym stole, pachnącą choinkę i wyczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Te piękne chwile radości, wzajemnego szacunku i ciepła nie muszą odchodzić w niepamięć! Aby ocalić je od zapomnienia Uczniowie Szkoły Podstawowej w Koźlinach wzięli udział w konkursie „Mikołajowe selfie”, którego ideą było wykonanie zdjęcia prezentującego obchody świąt Bożego Narodzenia w swoich domach. Do udziału w konkursie zgłosiło się dziesięcioro uczniów – sześć dziewcząt i czterech chłopców. Zadaniem głosujących, czyli wszystkich uczniów naszej szkoły, było wskazanie zdjęcia, które najlepiej oddaje świąteczną atmosferę, wyróżnia się oryginalnością i pomysłowością. Spośród nadesłanych fotografii największą liczbę głosów uzyskało zdjęcie nadesłane przez Fabiana z klasy VI. Gratulujemy i mamy nadzieję na rychłe spotkanie, aby móc wręczyć zwycięzcy nagrodę i życzyć rozwoju talentu fotograficznego!

Samorząd Szkolny

RAZEM NA ŚWIĘTA

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia zapiszą się w naszej pamięci jako nietypowe. Z pewnością każdemu z członków naszej szkolnej społeczności zabrakło wspólnego kolędowania, wigilii klasowych w tradycyjnej formie, składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Jednak, pomimo niemożności spotkania się w murach naszej szkoły i hucznego świętowania narodzin Chrystusa, społeczność Szkoły Podstawowej im. Księdza Prałata Józefa Waląga w Koźlinach zaangażowała się we wspólne działania. Z wielką ochotą włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji “Razem na Święta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, której nadrzędnym celem jest niesienie dobra potrzebującym oraz budowanie przekonania o wartości wzajemnej pomocy. W tym roku uczniowie naszej szkoły wsparli podopiecznych schroniska dla zwierząt OTOZ Animals w Tczewie, zapewniając bezdomnym psom i kotom produkty spożywcze oraz akcesoria spacerowe. Szczególnie dziękujemy nauczycielkom przedszkola – pani Beacie Karcz i Magdalenie Sierockiej, które włączyły się w akcję promocyjną i mobilizowały najmłodszych podopiecznych do udziału w przedsięwzięciu. Podziękowania kierujemy także w stronę pani Beaty Bielewicz, która czuwała nad przebiegiem akcji.

Samorząd Szkolny

Grudzień 1970 roku na Wybrzeżu (1970 – 2020)

    W roku 1970 nasz kraj różnił się od tego obecnego. Oficjalna nazwa brzmiała Polska Rzeczpospolita Ludowa PRL, orzeł w godle był bez korony, rządziła jedna partia PZPR, a przywódcą Polski był Władysław Gomułka. W grudniu przed świętami Bożego Narodzenia władze podniosły ceny na podstawowe produkty spożywcze. Ludzie już żyjący biednie i skromnie jeszcze bardziej pogorszyli swoje warunki bytowe. Robotnicy i stoczniowcy z Trójmiasta domagali się podniesienia płac oraz wynagrodzeń. Protesty, wiece, strajki, manifestacje objęły wiele zakładów w Gdańsku i Gdyni. Władze PRL-u wysłały przeciwko protestującym robotnikom wojsko i milicję. Czołgi, wozy pancerne, strzały skierowano przeciwko manifestantom. Polała się krew, padli ranni i zabici. Jednego z nich Zbigniewa Godlewskiego przeniesiono na drzwiach ulicami Gdyni. Na jego cześć powstałą ballada „Janek Wiśniewski padł”. Bilans starć to 41 zabitych robotników w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Szczecinie. Wielu protestujących aresztowano, wyrzucono z pracy lub szkoły czy uczelni.
    Po 10. latach strajkujący robotnicy w Stoczni Gdańskiej domagali się upamiętnienia ofiar grudnia. Postawiono wówczas Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 roku na placu przed stocznią.
    W 50-tą rocznicę tych wydarzeń na Wybrzeżu warto pamiętać o ofiarach, gdyż wiele z nich było młodymi ludźmi.

Grudzień 1970 roku (1970 – 2020)
Dla ciekawskich:

https://www.youtube.com/watch?v=uw9VRnfl9no&ab_channel=WarnerMusicPoland
https://www.youtube.com/watch?v=XIPNJNc4id0&ab_channel=TofifestFilmFestival
https://www.netflix.com/pl/title/81192890

Tomasz Jagielski

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego