Kwiecień 2018 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Menu główne:

Kwiecień 2018

Wydarzenia
Wyjazd do Oceanarium Gdyńskiego na zajęcia laboratoryjne – 27.04.2018 r.

W piątek 27.04.2018 r. uczniowie z klas IV, V, VI i VII wyjechali do Gdyni, aby przyjemnie i naukowo spędzić ten dzień. Po dotarciu do miasta, o godz. 9.30 rozpoczęły się lekcje. Klasy VI i VII brały udział w zajęciach pt. „Mikroświat zbiorników wodnych”, które składały się z dwóch części. Pierwsza odbyła się w formie prezentacji faktów i ciekawostek. Druga część pozwoliła uczniom bezpośrednio dotknąć, zobaczyć i poczuć to, co znajduje się w wodzie, a czego nie widzimy. Uczniowie usłyszeli o organizmach, które tworzą plankton. Poznali znaczenie mikroorganizmów wodnych oraz dowiedzieli się, że drobinki w paście do zębów to plastik!  Nasi badacze dokładnie oglądali pod mikroskopem skorupiaki, a dokładniej Artemię salina – larwę śledzia oraz Euphausia superba – kryla antarktycznego, który jest pożywieniem morskich ptaków i wielorybów. Ciekawostką jest fakt, iż można nim żywić także ludzi, gdyż jest jadalny i smaczniejszy od większości owadów. Uczniowie wykonywali też rysunki schematyczne obejrzanych żyjątek. Druga grupa uczestników wyjazdu (kl. IV-V) dowiedziała się o „Mieszkańcach koralowego zakątka”. Uczniowie uzupełniali karty pracy, rysując obejrzane pod mikroskopem zwierzęta raf koralowych – konika morskiego oraz rozgwiazdę. Dużo emocji wzbudziło szukanie otworu gębowego u jeżowca, ale udało się! Zajęcia były bardzo interesujące i wciągające. Niezwykłe jest zobaczyć to, czego nie dostrzegamy gołym okiem, a istnieje!
Po zajęciach, w dobrych humorach, poszliśmy na gorące pączki i zapiekanki. Najedzeni, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wyjazd do Gdyni wspólnie uznaliśmy za bardzo udany!

                                                                                                                          Monika Grot - Sigłowa

Sukces naszych uczniów w TURNIEJU BRD – 26.04.2018 r.

W czwartek 26.04.2018 r. w ŻOKiS w Cedrach Wielkich odbył się powiatowy etap OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA w RUCHU DROGOWYM. Startowało siedem drużyn z powiatu gdańskiego, zwycięzców eliminacji gminnych. Jak co roku, turniej składał się z 4 części: wiedzy teoretycznej, przejazdu rowerem po torze przeszkód, pierwszej pomocy przedmedycznej i przejazdu po miasteczku rowerowym. Naszą szkołę reprezentowała drużyna składająca się z: Julii., Mileny, Piotra i Kacpra. Chłopcy: Piotrek i Kacper najlepiej napisali testy, ale zrobili sporo błędów na torze przeszkód. Natomiast Milena najlepiej pokonała tor przeszkód i dobrze poruszała się po miasteczku rowerowym. Julia bezbłędnie wykonała zlecone zadania w miasteczku rowerowym. Cały zespół świetnie spisał się przy zadaniach z pierwszej pomocy przedmedycznej, zdobywając 18 na 20 punktów. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, walce i współpracy, udało się zająć II miejsce drużynowo w etapie powiatowym. Natomiast w punktacji indywidualnej bardzo dobre III miejsce, wśród 28 startujących zawodników zajęła nasza Milena.
Przygotowanie do turnieju i opieka nad uczniami - p. Sylwia Lodańska i p. Witold Miklaszewski.
WIELKIE GRATULACJE DLA WSZYSTKICH!

Witold Miklaszewski

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem – 26.04.2018 r.

26 kwietnia 2018 r. szesnaścioro trzecioklasistów z naszej szkoły  napisało Sprawdzian Kompetencji z zakresu języka polskiego, matematyki i przyrody. Testy te -  to podsumowanie kończącego się pierwszego etapu edukacyjnego. W tym roku to bocian Michał był bohaterem tekstu, na podstawie którego  opracowano pytania i zadania. A wyniki poznamy niebawem…
Gabriela Młyńska

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – 26.04.2018 r.

W czwartek 26 kwietnia 2018r. dzieci z oddziałów „0” i „M” odwiedziły salę zabaw „Fun Day” w Tczewie. Celem naszej wycieczki było zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej poprzez ruch, zabawę, ekspresję  i stawianie im wyzwań pobudzających ciekawość. Nawyki zdrowego stylu życia kształtują się od najmłodszych lat, a ruch i zabawa są najlepszym sposobem ich odkrywania i utrwalania.
Angelika Piasecka

I Gminny Konkurs Recytatorski dla klas I-III – 25.04.2018 r.

W środę 25.04.2018 r. w Szkole Podstawowej w Suchym Dębie odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów z klas I-III. Dzieci recytowały wiersze Juliana Tuwima. Uczniowie z Gminy Suchy Dąb stanęli do wspólnej rywalizacji, połączonej z dobrą zabawą. Naszą szkołę reprezentowały dwie dziewczynki z klasy II i jedna z klasy III. Bardzo dziękujemy naszym uczennicom za zaangażowanie w konkursie
Maria Kryczyk

Kocert muzyczny – 25.04.2018 r.

Dnia 23.04.2018 r. odbył się w naszej szkole koncert perkusyjny, który wzbudził wśród uczniów wielkie emocje. Na wstępie zagrano rytmy charakterystyczne dla poszczególnych tańców, takich jak np. tango, walc, samba oraz najbardziej popularnych stylów muzycznych: POP, Rock, Jazz. Następnie krótko omówiono instrumenty perkusyjne oraz zestaw instrumentów tworzących tzw. „perkusję”. Ta część była najbardziej interesująca dla dzieci, ponieważ miały one okazję wziąć w niej czynny udział. Chętni uczniowie wykonywali proste schematy rytmiczne na instrumentach perkusyjnych. Całość występu była bardzo ciekawa :)
Sandra Marcinkowska

Sukcesy w konkursie „Powiatowa Kartka Wielkanocna” – 19.04.2018 r.

Uczniowie naszej szkoły już tradycyjnie wzięli udział w konkursie plastycznym „Powiatowa Kartka Świąteczna – Kartka Wielkanocna”. Uczestnicy ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Powiatu Gdańskiego wykonali 53 prace. Konkurs został podsumowany 19 kwietnia 2018 r. w nowym budynku PCPR w Pruszczu Gdańskim. Komisja wyłoniła czterech najlepszych oraz przyznała wyróżnienia. Tym razem nasza Oliwia (z klasy IV) zajęła II miejsce! Dodatkowo wśród wyróżnionych znalazły się dwie nasze uczennice z kl. IV: Karolina i Martyna. Dziewczynki wykonały prace pod kierunkiem nauczycielki Angeliki Piaseckiej. Nagrody laureatom wręczył Starosta Stefan Skonieczny oraz Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Piotr Kaliński. Gratulujemy!
Jerzy Wiśniewski

Wyjazd do Kina Helios w Tczewie – 16.04.2018 r.

Dnia 16 kwietnia 2018 r. uczniowie z klasy I i II  pod opieką wychowawców wybrali się do Kina Helios w Tczewie na film pt. „Kacper i Emma jadą w góry”.
Piękna, familijna opowieść, pozbawiona brutalności i wulgaryzmów dawała okazję do zrozumienia, dlaczego  różne żarty nie dla wszystkich są tak samo śmieszne oraz, że  zawsze trzeba pamiętać, aby swego dobrego nastroju i potrzeby szaleństwa nie zaspokajać kosztem czyichś nerwów. Ukazywała również,  że każdy zasługuje na odpoczynek w takim stylu, jaki lubi najbardziej. Aby wszyscy razem  dobrze się czuli, warto to sobie często przypominać!!!
Sylwia Lodańska

Błękitna Szkoła

Dzień pierwszy – 09.04.2018 r.
Kochani Rodzice i wszyscy zainteresowani! Pragniemy poinformować Was, że podróż do Władysławowa minęła nam bez przeszkód. Pan kierowca dowiózł nas pod same drzwi Błękitnej Szkoły. Po zakwaterowaniu – wyszliśmy na spacer w celu zwiedzenia okolicy. Następnie zjedliśmy pyszny obiad w pobliskiej restauracji. Od godziny 14.00 do 17.00 braliśmy udział w bardzo ciekawych zajęciach o nazwie: "Przytul karalucha, czyli jak polubić owady?". Pani Małgorzata – z zawodu entomolog - opowiadała nam o znanych i nieznanych owadach. Mieliśmy też okazję szukać pierwszych, wiosennych ich przedstawicieli, które ukazały się po okresie zimowym – w ogródku przylegającym do budynku Błękitnej Szkoły. Mogliśmy też poznać trzech podopiecznych Pani Małgorzaty: Ślimaka Afrykańskiego o imieniu Ziemniak, Straszyka - Boniego oraz Karaczany, nazwane przez opiekunkę: Kleopatra i Juliusz Cezar. Jutro rano wybieramy się na 7 kilometrową wyprawę brzegiem morza do Chłapowa, żeby spotkać się z panem bursztynnikiem. Trzymajcie za nas kciuki!

Dzień drugi – 10.04.2018 r.
Dzisiejszy dzień – zgodnie z zapowiedzią był bardzo przyjemny, a zarazem wyczerpujący. Rano wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę brzegiem morza do Chłapowa, aby spotkać się z panem bursztynnikiem i bałtycką przyrodą. Pani Lucyna Bizewska w trakcie wyprawy opowiadała nam  o  florze i faunie Bałtyku. Dzieci przez cały czas zbierały skarby wyrzucone przez morze, a pani wyjaśniała poprawne nazewnictwo różnych muszli i skaminiałości. W Chłapowie u pana bursztynnika  dowiedzieliśmy się dużo o  powstaniu oraz  zastosowaniu bursztynu. Pokazał nam swoją pracownię, zaczarował pyłkiem z jantara, a na koniec podarował każdemu jego kawałek na pamiątkę. Drugą część zajęć prowadził kolejny miłośnik przyrody – pan Adam Michlak. Opowiedział nam o świecie ptaków, które  mogliśmy obserwować przez lornetki podczas wyjścia w teren. Usłyszeliśmy też o jego licznych podróżach m.in. do Indii i Skandynawii. Jutro czeka nas kolejne wyzwanie – wyjazd na Hel.

Dzień trzeci – 11.04.2018 r.
Czas we Władysławowie mija nam szybko. Dziś już trzeci dzień naszego turnusu ekologicznego. Wstaliśmy bardzo wcześnie i pojechaliśmy do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji dotyczącej gatunków chronionych, a żyjących w naszym morzu – fok i morświnów. Mieliśmy też niepowtarzalną okazję obserować karmienie i pokaz tresury fok, które żyją w tamtejszym fokarium. Odwiedziliśmy Dom Morświna, gdzie pan przewodnik opowiedział nam o życiu, występowaniu i sposobach odbudowania liczebności ich stada. Do Błękitnej Szkoły wracaliśmy pociągiem i znów podziwialiśmy po jednej stronie  Bałtyk a po drugiej Zatokę Pucką. Mamy jeszcze w planach na dzisiaj ognisko. Czujemy się dobrze, pozdrawaimy!

Dzień czwarty – 12.04.2018 r.
Wszystko co dobre szybko się kończy... Dzisiaj za nami kolejny aktywny dzień. I nasz pobyt we Władysławowie dobiega już końca. Braliśmy udział w zajęciach, podczas których wykonywaliśmy papier czerpany. Było przy tym dużo pracy, ale efekty końcowe zaskoczyły niejednego z uczestników naszego turnusu. Po krótkiej przerwie na obiad, mieliśmy kolejne zajęcia – w terenie, bliżej natury. Pani Katarzyna Rosińska przygotowała dla dzieci wyczerpujący program róznorodnych aktywności. Najpierw poszliśmy do lasu sosnowego, gdzie z darów tych drzew (igieł, szyszek i patyków)  dwa zespoły ułozyły napis: sosna. Chwilę potem przenieśliśmy się nad morze, gdzie miały miejsce zabawy integrujące z ogromną, rozciągającą się taśmą zwaną gumizela. Ale ogromnym wyzwaniem było stworzenie szałasu wśród drzew z plandeki i sznurka. Po kolacji czeka na nas dyskoteka, a potem...Niech to zostnie tajemnicą, bo nawet dzieci z turnusu ekologicznego nie wiedzą, co jeszcze przed nimi. Do zobaczenia jutro.

Dzień piąty – 13.04.2018 r.
Wszystko co dobre, szybko się kończy… Świetnie do dzisiejszego dnia pasuje to powiedzenie.  Po kilkudniowym pobycie we Władysławowie – wracamy do szkoły i swoich domów. Pozostaną nam w pamięci na długo  chwile, spędzone wśród nadmorskiej scenerii. Ale, kto wie? Może znów tu zawitamy? Jeszcze przed nami wizyta w restauracji McDonald,s, a potem to już tylko spotkanie z rodzicami.

Gabriela Młyńska

Wykłady Małego i Dużego Naukowca w Gdyni – 06.04.2018 r.

Pod opieką dyrektora 14 uczniów naszej szkoły z kl. III-VII uczestniczyło w kolejnych zajęciach, zorganizowanych w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni w ramach Polskiej Akademii Dzieci. Podczas Wykładów Małego i Dużego Naukowca zostały omówione dwa interesujące tematy. Tomasz Ptak (uczeń Gdyńskiej Szkoły Społecznej) fantastycznie zaprezentował temat „Moja przygoda z superbohaterami”. Natomiast wykład „Jak się uczyć, żeby się nauczyć” – przedstawiły Agnieszka Wika i Paulina Wika, studentki Psychologii Zdrowia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, pasjonatki neuronauki.
Po wykładach, jak zwykle, dzieci zadawały wiele pytań skierowanych do prelegentów. Także nasi uczniowie – tym razem Adrian i Oliwia – na forum osobiście skierowali ważne pytania do wykładowców.
Jerzy Wiśniewski

Wycieczka do JUMPCITY – 05.04.2018 r.


W czwartek 05.04.2018r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do gdańskiego parku trampolin JUMPCITY. Zajęcia pod opieką instruktorów trwały 60 minut. We wstępnej części zajęć odbył się instruktarz dotyczący bezpiecznego korzystania z trampolin z projekcją krótkiego filmiku, następnie rozgrzewka na trampolinach oraz ćwiczenia specjalne. Było też dużo czasu na zabawy dowolne. Po upływie ustalonego czasu dzieci wychodziły z parku trampolin bardzo zadowolone i bardzo zmęczone. Ubytek energetyczny, który nastąpił w JUMPCITY, został uzupełniony  w restauracji KFC. W wycieczce uczestniczyło 35 uczniów z klas IV, V, VI, VII.
Witold Miklaszewski

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego