Listopad 2020 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Listopad 2020

Wydarzenia
„Szkoła do hymnu” – 10.11.2020 r.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Uczniowie zostali poproszeni o wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii zaproponowaliśmy wspólne śpiewanie w klasach I-VIII poprzez połączenie się za pomocą MS Teams i zaśpiewanie hymnu on-line. Niektórzy uczniowie przesłali nam zdjęcia, dokumentujące nie tylko samo wydarzenie, ale też  dodatkowe akcenty – dekoracje, ubiory czy wypieki w barwach narodowych. Brawo!
Za udział w akcji „Szkoła do hymnu” otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom i podziękowanie od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.
Jerzy Wiśniewski

„Szkoła pamięta” o zmarłych bohaterach – 2020 r.

Pod koniec października i w listopadzie w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych. Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
Podczas lekcji zdalnych przypomnieliśmy sobie życie i działalność naszego patrona – Księdza Prałata Józefa Waląga (1910-1997) – patrioty, niezwykłego proboszcza Parafii MB Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim (od 1957 r.). W czasie II wojny światowej był kapelanem Armii Krajowej na terenie Podkarpacia, a później „żołnierzem wyklętym” w szeregach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz więźniem reżimu stalinowskiego. Podczas służby wojskowej towarzyszył żołnierzom w wielu niebezpiecznych akcjach. W tym roku, 7 listopada, przypada 23. rocznica Jego śmierci.
Pamiętamy też o zmarłych kierownikach szkoły (dyrektorach). Pani Stanisława Kuniów kierowała szkołą w latach 1945-1961. Jest pochowana na cmentarzu w Bydgoszczy. Pan Antoni Gryszko był dyrektorem szkoły w latach 1961-1986. Jego grób znajduje się na nowym cmentarzu w Pszczółkach.
Za udział w akcji „Szkoła pamięta” otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom i podziękowanie od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.
Jerzy Wiśniewski

Gdańsk i jego herb

    Gród nad Motławą posiada herb, którego historia jest długa. W 997 roku św. Wojciech odwiedził Gdańsk i w Wielkanoc ochrzcił jego mieszkańców. Na pamiątkę tego wydarzenia wprowadzono na tarczy herbowej dwa krzyże. W 1466 roku król Kazimierz Jagiellończyk za pomoc finansową w wojnie z 13 – letniej z Krzyżakami dodał do herbu królewską koronę. W XVI stuleciu miasto stało się największym portem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wisłą spławiano tratwami i barakami zboże, które przechowywano w gdańskich spichlerzach. Zimą statkami morskimi płynęło do Anglii, Francji czy Niderlandów. By podkreślić ten fakt historyczny uczniowie klasy 6 wykonali własne projekty herbów Gdańska. Różne materiały, technika pracy oraz forma ukazały wielkie uczniowskie możliwości.
    Miasto Gdańsk w XX wieku stało się areną początku wybuchu na Westerplatte II wojny światowej, a w sierpniu 1980 roku narodzin NSZZ „Solidarność”. Warto odkrywać i poznawać dzieje Pomorza, Gdańska i Żuław Gdańskich.
Tomasz Jagielski

 
11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości
Zadwórze - polskie Termopile

    11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Walka o granice naszego państwa trwała jeszcze kilka lat. Wielu bohaterów, miejsc pamięci i przelanej krwi musiało upłynąć by Polska Niepodległa była realna.
    Jednym z miejsc pamięci jest osada Zadwórze. 100 lat temu w dniu 17 sierpnia 1920 roku Polacy zatrzymali marsz Armii Czerwonej. Bohaterska walka żołnierzy pod dowództwem kapitana Zajączkowskiego został porównana do Spartan Leonidasa pod Termopilami. Hoplitów greckich było 300 i zatrzymali armię perską. Polaków pod Zadwórzem było ponad trzystu i też zatrzymali marsz wroga. Z 318 poległych Polaków zidentyfikowano tylko 106 ciał, gdyż reszta została po walce zmasakrowana przez Rosjan. Marsz przeciwników Polski na Warszawę został powstrzymany dzięki bohaterstwie obrońców Zadwórza.
    Na cześć i chwałę bohaterów polskich Termopil usypano kopiec pamięci i postawiono pomnik. Dzisiaj Zadwórze to mała osada w pobliżu Lwowa na Ukrainie. Warto pamiętać o polskich bohaterach w dniu 11 listopada – Święta Odzyskania Niepodległości.

Fotorelacja z obchodów Święta 11 Listopada w Szkole Podstawowej w Koźlinach w roku 2019 przypomni o tej rocznicy historycznej.

Tomasz Jagielski

 Opowieści historyka – ORLĘTA LWOWSKIE

    1 listopada 1918 roku młodzi mieszkańcy Lwowa chwycili za broń by walczyć o przyłączenie grodu do Polski. Tysiące młodych chłopców i dziewcząt z bronią w ręku biło się na barykadach i ulicach Lwowa. Najmłodszy z nich Jan Kukowski miał 9 lat. Antoni Petrykiewicz 13- letni chłopiec jest najmłodszym kawalerem Orderu Virtuti Militari. Walka młodych Polaków nazwanych „orlętami lwowskimi” zakończyła się zwycięstwem i przyłączeniem 102 lata temu Lwowa do niepodległej Polski. Na cześć i chwałę walecznej młodzieży wszystkich bohaterów pochowano na Cmentarzu Łyczakowskim w kwaterze „Orląt Lwowskich”.
 
    Po 1945 miasto znalazło się w graniach ZSRR. Przez wiele lat cmentarz lwowski i groby polskich bohaterów były miejscem składowania śmieci i odpadków miejskich.  Po 1990 roku Lwów stał się częścią Niepodległej Ukrainy, a cmentarz odnowiono i odbudowano.
    To z tym miastem związanych jest wielu wybitnych Polaków, powstawały tam polskie fabryki, szkoły i kluby piłkarskie. Pogoń Lwów czy Lechia Lwów. Później tradycje sportowe przeniesiono odpowiednio do Szczecina, gdzie gra Pogoń i Gdańska, gdzie stworzono klub Lechia Gdańsk.
    W tych listopadowych dniach pamiętajmy o naszych krewnych, którzy odeszli, ale również o polskich bohaterach historii. Wiele pokoleń Polaków mieszkało i tworzyło historię Lwowa. Wielu oddało za polskość tego miasta życie i zdrowie jak „orlęta lwowskie”.
 
W herbie miasta jest łacińska sentencja:
 
„Semper Fidelis –
miast Lwów zawsze wierne Tobie Polsko”.
Tomasz Jagielski

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści