Listopad 2021 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Listopad 2021

Wydarzenia
Szkolne warsztaty pt. "Wiesz więcej o powodzi, lepiej się chronisz"

W ramach zajęć dodatkowy dla uczniów klas VII i VIII zostały zorganizowane warsztaty pt. "Wiesz więcej o powodzi, lepiej się chronisz". Pomysłodawcą i organizatorem zajęć był Pan Arkadiusz Chodera. Uczniowie w czasie lekcji dowiedzieli się wielu ważnych i cennych informacji na temat powodzi, której celem jest:
● wzrost świadomości i upowszechnienie wiedzy na temat szeroko rozumianej gospodarki wodnej
● wyrobienie u uczniów poprawnych nawyków wykorzystywania wody i wyposażenie ich w  podstawową  wiedzę  z  zakresu  edukacji ekologicznej,
● jak należy się przygotować swój dom i najbliższe otoczenie przed powodzią,
● wyrobienie aktywnych postaw dotyczących ochrony wody i rozwijanie nawyku   dbania  o  stan  środowiska  w  domu,  w  szkole i w miejscu zamieszkania,
Uczniowie przy wsparciu rodziców w trakcie warsztatów przygotowali Rodzinny Plan Powodziowy. Jest to swego rodzaj “scenariusz” w którym zawarte są poszczególne działania na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych jakim jest powódź.

Wszystkie informacje i materiały do przeprowadzenia warsztatów zostały przekazane szkole przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Szkoła już od kilku lat współpracuje z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a owoce naszej współpracy widać na terenie naszej szkoły w postać kwietnej łąki i poideł dla zwierząt.

Arkadiusz Chodera

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - 23.11.2021 r.

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W naszej szkole przypomnieliśmy o tym święcie w czwartek 25 listopada.
Na dworze jest szaro, buro i ponuro, a wokół nas wszyscy są dla siebie mili, życzliwi i uśmiechnięci. Takie przynajmniej jest założenie i przesłanie święta.
Pomysł Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień narodził się już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „Hello” do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość, życzliwość i uśmiech są zawsze na miejscu. Przekonajcie się sami.
Gabriela Młyńska
 
Wycieczka „Śladami Patrona Szkoły – Księdza Prałata Józefa Waląga”  - 10.11.2021 r.

Reprezentacja uczniów naszej szkoły w składzie trójek samorządu uczniowskiego z klas III-VIII wybrała się do Pruszcza Gdańskiego, aby przyswoić sobie wiedzę o życiu i działalności Patrona Szkoły. Najpierw uczniowie zapoznali się z wystawą plenerową „Ksiądz Józef Waląg” przy ul. Grunwaldzkiej w centrum Pruszcza Gd. – przygotowaną przez IPN w formie plakatów. Następnie dzieci obejrzały kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul Chopina, w którym ksiądz Waląg pełnił swoją posługę przez 40 lat. Kolejnym punktem programu był spacer Aleją Ks. Józefa Waląga. Później uczniowie pojechali na Cmentarz przy ul. Spokojnej, aby pomodlić się przy grobie Patrona i zapalić okolicznościowe znicze.
Organizatorami wyjazdu byli: Arkadiusz Chodera i Jerzy Wiśniewski. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie kosztu wynajęcia busa.
Warto przypomnieć, że 7 listopada przypadła 24. rocznica śmierci księdza Józefa Walaga. Natomiast uroczystość nadania naszej szkole imienia odbyła się 11 czerwca 2003 roku.
Jerzy Wiśniewski
 
Akademia z okazji Święta Niepodległości - 09.11.2021 r.

Przed państwowym świętem, już 9 listopada, odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Niepodległości. W uroczystość zaangażowali się uczniowie z klas: I, IV, V, VI oraz VIII pod opieką pani Justyny Szymańskiej i pana Wojciecha Kaźmierskiego.  Prowadzący – Paulina Kępka z klasy V oraz Filip Gzella z klasy VI – przypomnieli ważne wątki historyczne, towarzyszące odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Chór odśpiewał pieśni narodowe: „Rota” i „Legiony”. Szczególnym momentem było wykonanie patriotycznych pieśni przez dwoje uzdolnionych solistów naszej szkoły. Kamila Przybytniak z klasy IV przepięknie zaśpiewała utwór „Rozkwitały pąki białych róż”, a Krystian Hirsz z klasy V wzruszył wszystkich swoim wykonaniem piosenki „Dziś idę walczyć, mamo”. O oprawę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki – pan Marek Rogalski.  Na koniec Tomasz Magier z klasy I przypomniał wszystkim dobrze znany wiersz Władysława Bełzy pt. „Kto Ty jesteś?”.  Odświętnego klimatu dodały nasze stroje galowe przyozdobione biało-czerwonymi kotylionami. Apel zakończył pan Dyrektor, dziękując występującym i przypominając nam o wzniosłości faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.
Justyna Szymańska
 
„Mamy Niepodległą” w Koźlinach w 2021 roku
 
    „Mamy Niepodległą” to ogólnopolska akcja społeczna organizowana od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku polegająca na wysyłaniu kartek z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akcja jest skierowana do osób w każdym wieku i o różnych poglądach w całej Polsce.
    W roku 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości akcja swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej placówek oświatowych.
    Również uczniowie, pracownicy i nauczyciele SP w Koźlinach dołączyli do tych działań. Wypisywanie i wysyłanie kartek pocztowych pozwoli zintegrować lokalną społeczność, a także podkreśli wagę wspólnego świętowania ważnych rocznic w dziejach naszego kraju.
Tomasz Jagielski

„Śniadanie daje moc” – szkolna akcja 08.11.2021 r.

Dlaczego tak ważne jest pierwsze śniadanie? Oto kilka argumentów: po dłuższym okresie snu musimy dostarczyć organizmowi energii i zapobiec hipoglikemii (spodkowi poziomu glukozy we krwi), śniadanie powinno być spożyte do pół godziny po przebudzeniu  co ma zaopatrzyć nasz organizm w składniki odżywcze, mające zadanie zapewnić energię do wypełniania codziennych obowiązków szkolnych przed południem. Brak zjedzonego śniadania w domu skutkuje tym, że u dzieci zauważamy senność, brak koncentracji uwagi, rozdrażnienie, chwiejność emocjonalną. Dzieci, które nie zjadły pierwszego śniadania zgłaszają ból głowy i brzucha. Konsekwencją braku zjedzenia śniadania może być większa chęć podjadania słodyczy i wysokoenergetycznych przekąsek oraz odkładanie się tkanki tłuszczowej, prowadzącej do otyłości. Zarówno pierwsze jak i drugie śniadanie musi być koniecznie odpowiednio zbilansowane. (Produkty zbożowe, nabiał, warzywa i owoce). Codzienne jedzenie kanapek z białego pieczywa i popularnego kremu czekoladowego, a do tego inne słodkie przekąski typu batoniki czy cukierki to nie najlepsze rozwiązanie na posiłek dla ucznia.
Zdrowe śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start na nowy dzień! Wszyscy uczniowie naszej szkoły – od przedszkoli aż po klasę VIII pokazali, że można zdrowo zacząć dzień, przygotowując kolorowe kanapki, soki, szaszłyki owocowe, czy sałtaki.
                                                                                               Gabriela Młyńska

Noc w szkole

W dniach 5-6 listopada 2021 r. uczniowie klasy czwartej i piątej pod opieką wychowawców wzięli udział w „Nocy w szkole”. Od godziny 18 w piątek do godziny 9.30 w sobotę, uczniowie miło spędzili czas podczas przeróżnych zabaw. Atrakcjami były m.in.: zabawa w chowanego, zabawy taneczne, gra w Fifę, gry planszowe i karciane, zabawy ruchowe w sali gimnastycznej, gra w piłkarzyki, seanse filmowe. Był też czas na wspólne zjedzenie wcześniej zamówionych pizz oraz rozmowy przy herbatce. Była to długa i bardzo aktywna noc. W sobotni poranek pomimo krótkiego snu wszyscy punktualnie wstali i uporządkowali sale. „Noc w szkole” była doskonałą okazją do integracji uczniów. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie.
Wojciech Kaźmierski
Witold Miklaszewski

Symbole Wojska Polskiego

Podczas zajęć szkolnych uczniowie klasy VIII poznali dzieje oręża polskiego z okresu II wojny światowej. Walki lotników z „Dywizjonu 303”, bohaterstwo zdobywców Monte Casino czy zwycięstwa żołnierzy z 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka – zasługują na pamięć i cześć. By ugruntować wiedzę, uczniowie wykonali graficzne symbole polskich jednostek wojskowych. Różne formy i sposoby pracy manualnej pozwoliły na wykazanie się kreatywnością i pomysłowością. Warto przypominać losy polskich żołnierzy, zwłaszcza w okresie listopadowych dni pamięci.
 
Tomasz Jagielski

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści