Luty 2022 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Luty 2022

Wydarzenia
Konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną

    We wrześniu 2021 r. biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny dla klas I-III pt.
„By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”.  
Na konkurs wpłynęły 23 prace:
Klasa 1 –12 prac
Klasa 2 – 6 prac
Klasa 3 – 5 prac
Wszystkie zakładki zostały wyróżnione i ozdobiły naszą szkolną bibliotekę, do której chętnie zaglądają młodzi czytelnicy.
  
W październiku 2021 r. odbył się konkurs literacki skierowany do uczniów klas IV – V. Celem konkursu było między innymi rozwijanie zainteresowań i nawyków czytelniczych, kształtowanie wrażliwości i wyobraźni w odbiorze dzieła literackiego, rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności uczniów. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie sylwetki ulubionego bohatera literackiego i zachęcenie do jego poznania poprzez lekturę książki. Wyróżnione i nagrodzone zostały trzy prace :
1.      Kamila Przybytniak kl. IV  – „Magiczny konik”, Sue Bentley
2.      Natalia Trepczyk  kl. IV  – „Koszmarny Karolek”, Franceski Simon
3.      Paulina Kępka kl. V  –  „Gdzie jest Rudek?”, Holly Webb
  
Justyna Szymańska

80. rocznica powstania Armii Krajowej

    14 lutego 1942 roku polska organizacja podziemna Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armie Krajową. Struktury AK obejmowały walkę zbroją z okupantem, wywiadowczą, ale także tajne nauczanie, sądownictwo, przekazywanie informacji czy pomoc Żydom. Mieszkańcy gminy Suchy Dąb poznali losy jednego z żołnierzy AK na wystawie pt. „Żołnierz Niepokonany”. Ekspozycja poświęcona została gen. bryg. Tadeuszowi Bieńkiewiczowi ps. „Rączy”. Jego życie związane było z głównymi wydarzeniami minionego stulecia. Urodził się w 1923 roku w Lidzie w II RP, podczas wojny walczył z okupantem niemieckim. Żołnierz Armii Krajowej uczestniczył w akacji odbicia więźniów z aresztu w Lidzie. Po wojnie represjonowany i szykanowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Aresztowany i więziony w czasach stalinowskich. Po amnestii często spotykał się z młodzieżą i harcerzami. Swoim życiem wypełniał sens hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Po długim i bujnym życiu odszedł na wieczną wartę w wieku 96 lat. Warto pamiętać o naszych przodkach i starać się realizować ich patriotyczny testament. Sprzyja temu 80. rocznica powstania Armii Krajowej.
Wystawę przygotowali: 4 Warmińsko – Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, Stowarzyszenie im. gen. Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Do Suchego Dębu wystawa trafiła dzięki staraniom Urzędu Gminy i Gminnej Biblioteki w Suchym Dębie.
Tomasz Jagielski

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści