Maj 2021 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Maj 2021

Wydarzenia
Egzamin Ósmoklasisty 25-27 maja 2021 r.

W dniach 25-27 maja 2021 r. uczniowie naszej najstarszej klasy przystąpili do  ogólnopolskiego Egzaminu Ósmoklasisty. Arkusze egzaminacyjne zostały przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Egzamin składał się z trzech części. We wtorek uczniowie zmierzyli się z  językiem polskim (120 minut), w środę z matematyką (100 minut), a w czwartek z językiem angielskim (90 minut).
Na języku polskim należało wykazać się m.in. umiejętnością napisania zaproszenia oraz wypracowania (rozprawki lub opowiadania), odwołując się do wybranej lektury obowiązkowej. Z matematyki ósmoklasiści musieli m.in. poprawnie odczytać dane z diagramu i rozwiązać zadania z nim związane, a także zmierzyć się z ułamkami, potęgami, procentami czy zadaniami z geometrii.
Życzymy Wam bardzo dobrych wyników i trzymamy kciuki!

Jerzy Wiśniewski„Odblaskowa szkoła”
 
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego już po raz drugi zorganizował konkurs dla szkół podstawowych pt. „Odblaskowa szkoła”. Jest to program promujący bezpieczeństwo w ruchu drogowym i zachęcający do noszenia odblasków. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Widoczny rowerzysta”.
Z ogromnym zaangażowaniem do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie klasy IV. Z przygotowanych prac na konkursowy plakat zostały wytypowane prace Amalii Ćwiklińskiej i Niny Petryczko.
Okazało się, że projekt plakatu zyskał uznanie w oczach jury konkursowego i nasza szkoła znalazła się na liście 10 zwycięskich szkół tegorocznej edycji.
 Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
Sylwia Lodańska

Etiopia jaka jest ?

Chętni uczniowie klasy VIII szóstego maja mieli szansę uczestniczyć w webinarium na temat Etiopii. Wykład poprowadził dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK. Uczniowie w trakcie spotkania mogli usłyszeć nie tylko o historii i podstawowych informacjach geograficznych Etiopii i Addis Abeba (stolica kraju), ale także o wyżynie Abisyńskiej i górach Semien oraz kotlinie Danakilskiej (jedno z najbardziej gorących miejsc na Ziemi).
Wykład był świetnym nawiązaniem do ostatniej lekcji geografii- na temat problemów żywieniowych Etiopii.
Wszystkim uczniom dziękuję za zaangażowanie i liczne uczestnictwo podczas wykładu.

Arkadiusz Chodera
             

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty  z Operonem
13 i 14 maja 2021 r.

13 i 14 maja 2021 r. uczniowie z klasy III przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. To ich pierwszy, poważny sprawdzian, a odświętne ubrania, które założyły dzieci w tym dniu dodatkowo przypominały o jego podniosłym tonie. Został on tak przygotowany, żeby niwelować negatywne emocje, jakie mogą się pojawić w jego trakcie. Dzieciom towarzyszyła od samego początku animowana, przyjazna postać Bratka. Przed sprawdzianem dzieci obejrzały film z jego udziałem. Celem projekcji było wyciszenie uczniów przez zastosowanie metod relaksacyjnych, takich jak praca  z oddechem, gimnastyka ręki i oczu oraz wizualizacje. Bratek nie tylko wzbudzał radość, ale też dodawał dzieciom otuchy  i wiary w siebie.
Sprawdzian składał się z 3 części:
W czwartek 13.05.20201 r. dzieci napisały część polonistyczną, składającą się ze słuchania i czytania ze zrozumieniem  - łącznie 50 minut. W wypracowaniu pisemnym rolą dzieci było napisanie o czym marzą oraz w jaki sposób będą do tego dążyć.  Tego dnia odbyła się też część matematyczna, która zajęła 45 minut.  W piątek 14.05.2021 r. uczniowie zmagali się  przez  20 minut z częścią przyrodniczą, której treści były bardzo bliskie dzieciom mieszkającym na wsi, gdyż związane były m.in.  z gospodarstwem.
Po zakończonym sprawdzianie uczniowie wysłuchali bajkę terapeutyczną, która pokazała im, że każdy ma inne talenty  i może być dobry w innej dziedzinie. Wysłuchane treści skłoniły nas do udziału w dyskusji na  temat umiejętności, talentów i wiary w swoje możliwości.
Wyniki sprawdzianu dostarczą informacji na temat kluczowych umiejętności trzecioklasistów, takich jak:
  • czytanie ze zrozumieniem
  • słuchanie
  • pisanie
  • wiedza o języku
  • liczenie i sprawność rachunkowa
  • praktyczne umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych
  • rozumienie podstawowych pojęć przyrodniczych

Gabriela Młynska

Przedszkolaki w świecie literatury

Po powrocie przedszkoli do szkoły udało się reaktywować program czytelniczy dla najmłodszych. Przez ten czas nauczyciel biblioteki, wychowawczynie i uczniowie klas starszych zorganizowali  kolejne trzy spotkania w formie online.
●     22.04.2021 r. Amelia i Julia (kl. VI) czytały bajkę “Rubinek” Artura Barcisia
●     28.04.2021 r. Laura i Paulina (kl. V) czytały bajkę “Porządek i Bałaganik” Ryszarda Cebuli
●     05.05.2021 r. Julia, Oliwia i Alan (kl.VIII) czytali bajkę “Obcy” Doroty Suwalskiej
Dzieci po każdym czytaniu bajki razem ze swoimi nauczycielkami analizują tekst w oparciu o komentarz biblioterapeutyczny, żeby zastanowić się szerzej nad danym problem i wspólnie szukają morału.
Arkadiusz Chodera

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści