Maj 2022 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Maj 2022

Wydarzenia
Wycieczka do Mariny w Błotniku – 31.05.2022 r.

Aż 25 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w warsztatach żeglarskich na Marinie w Błotniku. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy. Edukacja Morska i Żeglarska w Gminach Cedry Wielkie, Suchy Dąb i Trąbki Wielkie”. Na początku uczniowie obejrzeli 45-minutowy film o żeglarstwie. Były także zajęcia praktyczne. Najpierw uczestnicy wycieczki poznali podstawową budowę łodzi „Optimist”. Następnie  w  4-osobowej  grupie znaleźli brakujące części, znajdujące się pod wiatą i zamontowali je w łodzi, przygotowując się do wypłynięcia. Jednak największą atrakcją dla wszystkich okazało się pływanie łodzią po odnodze Martwej Wisły w pobliżu śluzy Przegalina i możliwość sterowania nią.  
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki na Marinę w Błotniku i z niecierpliwością czekają na kolejne warsztaty, które odbędą się we wrześniu.

Katarzyna Krajewska

Wyjazd do kina na film pt. „Chłopiec z chmur”.

    Uczniowie klas ósmych ze Szkół Podstawowych w Koźlinach i Suchym Dębie po trudach maratonu egzaminacyjnego zregenerowali umysły i siły podczas wyjazdu do kina. Celem wyjazdu był udział w seansie filmu pt. „Chłopiec z chmur”. Jest to historia chłopca zanurzonego w świecie gier video, pomysł spędzenia wakacji z ojcem, zapalonym ornitologiem  wydaje się koszmarem. Gdy naukowiec oznajmia, że chce uczyć zagrożone wyginięciem dzikie gęsi migrowania, chłopiec myśli, że rodzic stracił rozum. Ale skazany na całodobową opiekę nad świeżo wyklutymi pisklakami młody bohater przywiązuje się coraz bardziej do skrzydlatych przyjaciół. Podniebna podróż z Norwegii aż do Francji jest nie tylko ostatnią szansą na przetrwanie przeuroczych ptaków, ale też przygodą życia dla czternastolatka i wydarzeniem, którym emocjonowała się cała Europa.
    Film uczy przyjaźni, odwagi, budowania relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi. Ukazuje piękno otaczającej nas przyrody i szacunku do niej.
    Wspólny wyjazd uczniów z SP Koźliny i Suchy Dąb pozwolił na nawiązanie nowych znajomości i kontaktów.
Organizatorami i opiekunami podczas wyjazdu byli:
Arkadiusz Chodera, Marzena Gracek I Tomasz Jagielski.

                                                                                                             Tomasz Jagielski

Egzamin Ósmoklasisty – 24, 25, 26 maja 2022 r.

W dniach 24-26 maja 2022 r. uczniowie naszej najstarszej klasy przystąpili do  ogólnopolskiego Egzaminu Ósmoklasisty. Arkusze egzaminacyjne zostały przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Egzamin składał się z trzech części. We wtorek uczniowie zmierzyli się z  językiem polskim (120 minut), w środę z matematyką (100 minut), a w czwartek z językiem angielskim (90 minut).
Z relacji uczniów wynika, że lekturą, która pojawiła się na egzaminie ósmoklasisty była "Zemsta" Aleksandra Fredry. A do wyboru ósmoklasiści mieli dwa tematy prac pisemnych:
• Czy z przyjacielem łatwiej przechodzi się przez trudności w życiu? (rozprawka)
• Opowiadanie o tym, że spotkało się jednego z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej.

Z matematyki ósmoklasiści musieli m.in. poprawnie odczytać dane z diagramu i rozwiązać zadania z nim związane, a także zmierzyć się z ułamkami, potęgami, procentami czy zadaniami z geometrii. Natomiast z języka angielskiego,  jak zwykle, był do napisania e-mail.
Rezultaty będą znane 1 lipca 2022 r. Życzymy Wam bardzo dobrych wyników i trzymamy kciuki!
Jerzy Wiśniewski

Wycieczka do Torunia

W piątek 20 maja uczniowie z klas I-III wyruszyli na długo oczekiwaną wycieczkę do Torunia. Z samego rana przywitała nas piękna pogoda, która była zapowiedzią niezwykłego dnia.
Przygodę z Toruniem rozpoczęliśmy od seansu w Planetarium, jednej z największych atrakcji turystycznych miasta. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta, podczas którego przewodnik zapoznał nas z historią i ciekawostkami związanymi z murami obronnymi  Krzywą Wieżą, bulwarami nad Wisłą, katedrą św. Janów, Domem Kopernika, Rynkiem Starego Miasta z Ratuszem oraz pomnikiem Kopernika. Opowiedział też ciekawą historię związaną z toruńskim osiołkiem. Po męczącym spacerze nadszedł czas relaks,  zakup pamiątek oraz wspólny obiad. Pokrzepieni i pełni nowej energii udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika, jednego z najpopularniejszych muzeów Torunia i wzięliśmy udział w warsztatach wypieku słynnych toruńskich pierników.  Była to niezwykle pasjonująca przygoda!
Ostatnim punktem wycieczki był  Dom Legend Toruńskich, miejsce magicznych opowieści o Toruniu i jego historii. Interaktywne muzeum i teatr wciągnęły dzieci w magiczny świat prastarych opowieści.
Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią ruszyliśmy w drogę powrotną.  
Czas spędzony w mieście Kopernika dostarczył naszym uczniom mnóstwo pozytywnych przeżyć, radości i zabawy. Wiadomości zdobyte w tak atrakcyjny sposób, jakim są niewątpliwie wycieczki, pozostają na dłużej w pamięci.  Wycieczka była bardzo udana i pełna wrażeń, a wspomnienia pozostaną z nami na długo.
                                                                                                                Sylwia Lodańska

Warsztaty Zdrowego Żywienia

19 maja 2022 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów klas 1-5, które dotyczyły zdrowego żywienia. Pan dietetyk na początku spotkania każdej z grup usystematyzował wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania się. Opowiedział np. o tym, że nadmiar cukru bardzo źle wpływa na nasz organizm oraz, że w naszej diecie koniecznie muszą się znaleźć warzywa i owoce.  Tutaj uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu. Ale czy na pewno informacje te stosują w praktyce? Dalsza część polegała na tym, że uczniowie mieli za zadanie wyciągnąć z worka warzywo bądź owoc, który to wcześniej mieli rozpoznać po kształcie. Czynności te dostarczyły dużo śmiechu. Były też zabawy z wykorzystaniem układanek. Na koniec dzieci własnoręcznie przygotowały zdrowe kanapki, które ze smakiem zjadły.
                                                                                                          Gabriela Młyńska

Sprawdzian trzecioklasisty 2022 r.

12 i 13 maja 2022 roku uczniowie z klasy trzeciej przystąpili do swojego pierwszego, ważnego egzaminu. Rangi wydarzeniu dodały piękne i odświętne stroje dzieci oraz wizyta w klasie Pana Dyrektora, który przekazał nienaruszoną przesyłkę z testami.
Udział w corocznej akcji Operonu - Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty stał się już w naszej szkole tradycją, której celem jest podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Test składał się z trzech części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Uczniowie  rozwiązywali zadania polegające m.in. na słuchaniu i  czytaniu ze zrozumieniem, pisaniu, liczeniu i rozwiązywaniu zadań tekstowych. Całość odbyła w bardzo przyjaznej atmosferze, w którą dzieci wprowadziła animowana postać Bratka, wzbudzająca radość i dodająca otuchy i wiary w siebie.
Uczniowie do sprawdzianu podeszli bardzo poważnie, w ciszy i skupieniu rozwiązywali poszczególne zadania. Teraz czekają z utęsknieniem na wyniki.
Życzymy wszystkim jak najlepszych wyników!
                                                                                                                Sylwia Lodańska

Sukces naszych uczniów w Turnieju BRD – 2022 r.

Po zwycięstwach naszych drużyn w etapie gminnym – w Suchym Dębie, uzyskaliśmy awans do turnieju powiatowego.
W ŻOKiS Cedry Wielkie odbył się etap powiatowy OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA w RUCHU DROGOWYM. Tradycyjnie turniej składał się z czterech części: wiedzy teoretycznej, przejazdu rowerem po torze przeszkód, pierwszej pomocy przedmedycznej i przejazdu po miasteczku rowerowym. Naszą szkołę reprezentowała drużyna młodsza (kl. 5-6): Nina Petryczko, Agata Kowalska, Olek Wójcik i Oliwier Janus, a także drużyna starsza (kl. 7-8): Martyna Magier, Igor Połajdowicz i Kuba Spenst.
Olek, Agata i Igor najlepiej napisali testy, Olek i Oliwier bezbłędnie pokonali tor przeszkód. Oba zespoły świetnie spisały się przy zadaniach z pierwszej pomocy przedmedycznej otrzymując 19 na 20 punktów. Dzięki ciężkiej pracy, ogromnemu zaangażowaniu i walce udało się zająć: w grupie starszej - II miejsce drużynowo , a grupa młodsza odniosła zwycięstwo w turnieju w klasyfikacji generalnej. Startowało odpowiednio pięć i sześć najlepszych drużyn z naszego powiatu gdańskiego – zwycięzców eliminacji gminnych.
W punktacji indywidualnej I miejsce zajął Olek Wójcik, zdobywając nagrodę główną – rower. Świetne III miejsca w tej klasyfikacji wywalczyli Agata Kowalska i Kuba Spenst. Wyróżniony został też Oliwier Janus za bezbłędnie pokonany tor przeszkód.
Przygotowanie uczniów i opieka nad nimi - p. Sylwia Lodańska i p. Witold Miklaszewski.
WIELKIE GRATULACJE DLA NASZYCH UCZNIÓW !
                                                                                                                  Witold Miklaszewski

Wycieczka do Sopotu – 05.05.2022 r.

Rankiem 5 maja 2022 r. uczniowie klasy V i VIII udali się pociągiem do Sopotu.
Sopot to atrakcyjne miasto turystyki letniej. Uczniowie odwiedzili kościół Świętego Jerzego (to już tradycja), pospacerowali słynnym deptakiem Monte Cassino oraz wjechali windą na punkt widokowy. Była też okazja zrelaksować się i pooddychać morskim powietrzem podczas spaceru na molo – najdłuższym nad Morzem Bałtyckim (511 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej).
Dodatkową atrakcją był seans w Multikinie – film przygod. „Sonic 2. Szybki jak błyskawica”.
Jerzy Wiśniewski


231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 Maja 1791 roku uchwalono Ustawę Rządową, która uregulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 maja byłą pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą.
Dzieci i młodzież wierszem i piosenką uczciła pamięć twórców i dzieło Konstytucji 3 Maja. Odśpiewano m.in. „Mazurka Dąbrowskiego” i „Witaj majowa jutrzenko”. Tego dnia szkoła przybrała barwy narodowe. Uczniowie uczcili święto strojami galowymi i okolicznościową przypinką w barwach biało–czerwonych.
Dyrektor Szkoły Jerzy Wiśniewski przypomniał historię i tradycję świętowania 3 maja.  Zwrócono również uwagę na potrzebę okazywania naszych uczuć patriotycznych, a jedną z jego form jest przywiązanie do barw i flagi narodowej. Święto flagi biało–czerwonej obchodzimy 2 maja.
Wypuszczone gołębie przez Panów Kazimierza Jarugę i Krzysztofa Robaczewskiego były znakiem pragnienia pokoju, zwłaszcza w Ukrainie.
Wśród zaproszonych gości obecni byli:
Henryka Król – wójt gminy Suchy Dąb,
Andrzej Kołodziej – Radny Gminy Suchy Dąb,
Wioleta Kułaga – inspektor ds. oświaty w Urzędzie Gminy w Suchym Dębie.
Tomasz Jagielski


Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści