Marzec 2018 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Menu główne:

Marzec 2018

Wydarzenia
Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych – 28.03.2018 r.

„WIELKA TO NOC,
ZMARTWYCHWSTANIA MOC...”

28 marca 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, przygotowana przez uczniów klas III – VII. Młodsi uczniowie recytowali piękne i nastrojowe wiersze o tematyce świątecznej. Starsi przypomnieli wszystkim o tym jakie tradycje przetrwały, a które zwyczaje już zaniknęły i nie są dzisiaj spotykane. Całość przepleciona została pieśniami: „Uśmiechnięte święta”, czy „Niezwykła noc”. Tło stanowiła piękna, kolorowa dekoracja oraz stół, na którym tradycyjnie zagościł baranek, baba wielkanocna oraz koszyczek z pisankami i rzeżucha. Naszym gościem tego dnia była Pani Wójt Barbara Kamińska, która złożyła wszystkim serdeczne życzenia. Dyrektor szkoły również życzył wszystkim zebranym zdrowych, pogodnych, ale też pełnych życzliwości świąt.
Gabriela Młyńska
Katarzyna Piankowska
Sandra Marcinkowska

KONKURS ZNAJOMOŚCI TRADYCJI I ZWYCZAJÓW WIELKANOCNYCH – 27.03.2018 r.

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie.
  Czym jest pogrzeb żuru, wieszanie śledzia, topienie Judasza? Na podobne pytania odpowiadali uczniowie podczas KONKURSU ZNAJOMOŚCI TRADYCJI I ZWYCZAJÓW WIELKANOCNYCH, który odbył się 27 marca 2018 r. Trzy drużyny złożone z przedstawicieli poszczególnych klas rywalizowały podczas wykonywania różnorodnych zadań związanych z tradycjami i zwyczajami  obchodów Wielkiej Nocy i zdobywały punkty dla swoich zespołów. W czasie konkursu nie zabrakło również zadań dla publiczności, która bardzo żywo i aktywnie uczestniczyła w rozgrywkach. Zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy to doskonały sposób przybliżania i utrwalania wiedzy dotyczącej tradycji tych bliższych oraz tych już trochę zapomnianych.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Organizatorzy

Turniej piłki nożnej dziewcząt – 23.03.2018 r.

W dniu 23 marca 2018 r. dziewczęta z klas IV-VII wzięły udział w turnieju piłki nożnej „Pogoń Tczew Cup” w Tczewie. Reprezentacja naszej szkoły zajęła 3 miejsce wśród 6 startujących drużyn. Nasze zawodniczki pokazały niezłe umiejętności piłkarskie, wykazały się zaangażowaniem i walką w każdym meczu. Dziewczęta odniosły 1 zwycięstwo, raz zremisowały i 2 razy przegrały. Najlepszy mecz rozegrały z Pogonią Tczew, czyli z dziewczynami, które na co dzień trenują w klubie. Udało się z nimi zremisować 1-1. Nasz zespół reprezentowały: Karolina Szymanek, Julia Kołodziej, Milena Zdyb, Izabela Kolberg, Zuzanna Czubaszek, Oliwia Skrzyńska, Martyna Magier, Sandra Kogut i Oliwia Michałowska.

Wojciech Kaźmierski

Wyjazd przedszkolaków do Kina Helios w Tczewie – 22.03.2018 r.

W środę 22 marca 2018 r. uczniowie oddziałów przedszkolnych pojechali  do Kina Helios w Tczewie na  seans filmowy w ramach projektu  Kino na temat pt. „Kacper i Emma jadą w góry”. Górskie przygody Kacpra i Emmy warto obejrzeć przed wspólnym wyjazdem na wakacje. To doskonały przewodnik dla małego turysty, który dzięki niemu dowie się, jak zachowywać się podczas górskiego spaceru czy na biwaku, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

                                                                                                       Angelika Piasecka

Pierwszy dzień wiosny – 21.03.2018 r.

„Marzanna, zimowa panna,
w słomianej sukience rozpostarła ręce.
W lęku drżąca cała, topić się nie chciała.
z rozwichrzonym włosem, ognie ją poniosą.
Niechaj śnieg i mrozy wiośnie się ukorzą
i porą radosną zawitaj nam wiosno!”
21 marca 2018 r. wszyscy z radością powitaliśmy wiosnę. Z tej okazji uczniowie starszych klas, współpracując z młodszymi kolegami i koleżankami, tworzyli różnymi technikami kolorowe, papierowe kwiaty – symbol nadchodzącej pory roku. Współpraca okazała się bardzo owocna, powstało wiele pięknych, barwnych egzemplarzy, z którymi wszyscy przeszli kolorowym korowodem w poszukiwaniu oznak wiosny na terenie Koźlin. Uczniowie klasy VII  wykonali Marzannę, z którą kroczyli na czele przemarszu, dając jasno do zrozumienia, że zima to już przeszłość. Tego dnia w szkole obowiązywał ubiór w optymistycznych, wiosennych kolorach: żółtym i zielonym. Mamy nadzieję, że pogodna atmosfera udzieliła się również mieszkańcom Koźlin.
                                                                                                        Katarzyna Piankowska

Turniej gry w warcaby – 10.03.2018 r.

W sobotnie przedpołudnie 10.03.2018 r.  czternastoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły pojechała do Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie aby wziąć udział w VI Międzyszkolnym Turnieju Gry w warcaby o Puchar Wójta Gminy Suchy Dąb. Wszyscy uczestnicy  mieli mieszane uczucia, byli pełni obaw o to, jak potoczą się rozgrywki. Szybko okazało się, że na miejscu panowała miła, wesoła atmosfera, która rozwiała wszelkie wątpliwości. Były cztery kategorie a wyniki ukształtowały  się następująco:
1. Klasy 0-III: I miejsce Laura Drosdowska kl. II
                    II miejsce Agata Kowalska kl. I
2. Klasy IV – VI: I miejsce Maxym Joffers kl. VI
                       III miejsce Jakub Szmyt kl. IV
3. Klasy VII i gimnazjum: II miejsce Maciej Przytuła kl. VII
                                    III miejsce Kacper Mazepa kl. VII
4. Dorośli: I miejsce zajął pan Andrzej Dziedzic – kierowca szkolnego autobusu.
Pani Wójt Gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska wraz z panią dyrektor Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie Aleksandrą Lewandowską wręczyły uczniom medale, puchary i pozostałe nagrody.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!
Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, ciepłe przyjęcie oraz pyszny poczęstunek.
                                                                                                           Gabriela Młyńska

Szkolny Tydzień Czytelnictwa – 05-09.03.2018 r.

W dniach od 05.03. 2018 r. do 09.03.18 r. zostały zorganizowane obchody Szkolnego Tygodnia Czytelnictwa. Hol szkoły przyozdobiły kolorowe kartki z cytatami dotyczącymi książek i czytelnictwa. Pierwszego dnia uczniowie klas „0” – III wzięli udział w konkursie na najciekawszą zakładkę do książki. Drugiego dnia klasy IV – VII uczestniczyły w zmaganiach na najlepiej wykonaną „Mini – książeczkę”. W środę zorganizowana została „Otwarta Półka” – akcja, w której biblioteka „wyszła” na zewnątrz do uczniów. Można było obejrzeć różnorodne publikacje, nie tylko z biblioteki szkolnej, siedząc wygodnie na materacach w specjalnym zakątku. Pomysł ten cieszył się ogromną popularnością, więc możliwość korzystania z tego kącika wydłużono jeszcze o tydzień. Czwartego dnia młodsi uczniowie wykonali plakaty klasowe do fragmentu tekstu „Ostrożnie” Grzegorza Kasdepkego, a starsi - plakaty w formie komiksu do fragmentu „Tajemnicy gwiezdnego jeziora” Agnieszki Stelmaszyk. W piątek zespół w składzie: Arkadiusz Chodera, Gabriela Młyńska i Katarzyna Piankowska, dokonał podsumowania. Przyznano nagrody w poszczególnych kategoriach i wręczono laureatom dyplomy. Zakładki oraz „Mini – książeczki” oglądać można w gablocie umieszczonej w holu szkoły, a wszystkie plakaty na tablicach. Akcja cieszyła się sporą popularnością i zaangażowaniem wszystkich uczniów oraz wychowawców. Serdecznie dziękujemy!

Katarzyna Piankowska

Cyrk "Szok" – 07.03.2018 r.

07 marca 2018 r. w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Wystąpili u nas artyści cyrkowi z ukraińskiej trupy „Szok”. Dzięki przedstawieniu na wysokim poziomie, na twarzach naszych uczniów zagościł uśmiech. Mieli oni okazję zobaczyć szczudlarza, wesołego klauna o wielu umiejętnościach oraz dotknąć żywego węża. Dzieci chętnie towarzyszyły artystom na scenie, biorąc udział w pokazach akrobatycznych,  żonglerki, jazdy na monocyklu czy naśladowaniu klauna. Wielki entuzjazm wzbudził niedźwiedź polarny i postać Supermana. Cieszymy się, że artyści przenieśli nas w zabawny, cyrkowy świat.
Katarzyna Piankowska

ZAWODY w PRZEJAZDOWIE – 04.03.2018 r.

W niedzielę 4 marca w Przejazdowie odbył się turniej tenisa stołowego. Do walki przy stołach stawiło się ponad trzydziestu zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Wśród grających byli również uczniowie naszej szkoły: Julia Kołodziej (zajęła  II miejsce), Rozalia Hinz (zajęła I miejsce), Martyna Magier (zajęła II miejsce i była najmłodszą zawodniczką) i Kuba Spenst (zajął V miejsce). Wszyscy nasi reprezentanci włożyli wiele sił i energii w poszczególne mecze, dlatego że, każdy chce wygrać i robi wszystko aby tego dokonać. Wielkie gratulacje dla całej grupy uczniów.
Witold Miklaszewski

Wykłady Małego i Dużego Naukowca w Gdyni  –  02.03.2018 r.

Pod opieką dyrektora 12 uczniów naszej szkoły z kl. III-VII uczestniczyło w kolejnych zajęciach, zorganizowanych w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni w ramach Polskiej Akademii Dzieci. Tym razem na Wykładach Małego i Dużego Naukowca zostały omówione dwa interesujące tematy. Tosia Karasiewicz z SP nr 18 w Gdyni ciekawie zaprezentowała temat „Koty – moje wielkie marzenie”. Natomiast wykład o prawdopodobieństwie wygrania w grze losowej „Prawdopodobnie oszukacie się na prawdopodobieństwie...” przedstawił dr Karol Karasiewicz z Instytutu Psychologii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, tata Tosi. Studenci z naszej szkoły – Adrian Sz. i Alan G. – pod kierunkiem naukowca wzięli bezpośredni udział w pokazie gry losowej na scenie.  
Po wykładach dzieci zadawały wiele pytań skierowanych do prelegentów. Także nasi uczniowie – Kuba S., Oliwia W., Karolina K. i Adrian Sz. – mieli okazję na forum osobiście skierować ważne pytania do wykładowców.
Jerzy Wiśniewski

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego