Marzec 2020 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Marzec 2020

Wydarzenia
IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ - GMINNA PIŁKA RĘCZNA - 09.03.2020 r.

W poniedziałek 9 marca 2020 roku na sali gimnastycznej, w szkole podstawowej w Suchym Dębie, odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej. W rywalizacji  dziewcząt zwyciężyły reprezentantki Suchego Dębu 13 : 6. Mecz był dość wyrównany, a przegraliśmy głównie przez brak dobrego bramkarza. W drugim meczu nasi chłopcy pokonali gospodarzy 9 : 2. Dzięki koncentracji, dyscyplinie taktycznej i świetnej grze bramkarza chłopcy odnieśli zwycięstwo i awansowali na turniej powiatowy.
WIELKIE PODZIĘKOWANIA ZA WALKĘ , POŚWIĘCENIE I REPREZENTOWANIE SZKOŁY  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Skład dziewcząt: Zuzanna CZUBASZEK, Rozalia HINZ, Milena LEWANDOWSKA, Oliwia SKRZYŃSKA, Zuzanna SŁONINA, Paulina GARDZIŃSKA, Marianna JURCZYK, Natalia SENDŁAK
Skład chłopców: Kacper DZIEDZIC, Kacper KOWALSKI,  Ksawery KREFTA, Paweł KOLBERG, Oskar KOWALSKI, Konrad MAZEPA, Oskar TREPCZYK

Witold Miklaszewski

Susza w Polsce i na Świecie - 02.03.2020 r.

W dniu 02.03.2020 (poniedziałek) klasa VI wraz z wychowawcą rozpoczęli akcje "SUSZA W POLSCE I NA ŚWIECIE". W całym budynku szkoły zostały wywieszone plakaty o tematyce deficytów wody, sposobach oszczędzania wody pitnej i kryzysie wodnym Afryki. W tym samym dniu na holu głównym szkoły została wyświetlona i omówiona prezentacja multimedialna na temat suszy. Z tej okazji klasa VI rozpoczęła sprzedaż niebieskich opasek z napisem "NIOSĘ POMOC" z Polskiej Akcji Humanitarnej. Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, dzięki temu Szkoła Podstawowa w Koźlinach włączyła się działania PAH na rzecz budowy studni i toalet w Sudanie Południowym, Mogadiszu i Somalii. Wszystkim uczniom i rodzicom serdecznie dziękujemy!
Arkadiusz Chodera

Uczniowie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych - 01.03.2020 r.

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Członkowie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego stawiali czynny opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i Polski.
Uczniowie klasy VIII na lekcjach historii pogłębili swoją wiedzę na temat walki żołnierzy wyklętych (niezłomnych), a także działalności Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Następnie delegacja uczniów z dyrektorem szkoły udała się na cmentarz przy kościele p.w. Jana Chrzciciela w Giemlicach, gdzie znajduje się grób lokalnego żołnierza wyklętego – Franciszki Pomarańskiej (ps. „Błyskawica”).
• Franciszka Pomarańska podczas II wojny światowej wstąpiła do Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, mając wtedy 19 lat. Była bardzo inteligentna, pracowała w sztabie ostatniego dowódcy Gryfa – porucznika Augustyna Westphala. Została jego zaufaną łączniczką.
• Po zakończeniu wojny (wraz z matką i bratem Władysławem) zamieszkała w poniemieckim gospodarstwie rolnym na Żuławach Gdańskich w miejscowości Grabowe Pole (na terenie Gminy Suchy Dąb).
• W sierpniu 1945 r. „Błyskawica” została podstępnie zamordowana strzałami z pistoletu maszynowego w pokoju na poddaszu swojego domu. Egzekucji na ostatniej łączniczce „Gryfa Pomorskiego” dokonał funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa (UB) Ludwik Miotk z polecenia polskojęzycznej grupy Gestapo, przemianowanej na UB.
W 2019 roku przy jej grobie w Giemlicach umieszczono symboliczną tablicę pamiątkową.
Jerzy Wiśniewski

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści