Październik 2019 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Menu główne:

Październik 2019

Wydarzenia
Sukcesy Oliwii

Oliwia jest uczennicą klasy VI. Od kilku lat uczęszcza do dwóch szkół równocześnie. Oprócz naszej szkoły jest również uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie. Oliwia jest bardzo utalentowana muzycznie, wielokrotnie jej zdolności gry na fortepianie słyszeliśmy na  apelach szkolnych. Mało kto wie, że jest ona laureatką wielu nagród i wyróżnień na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Jej największe osiągnięcia tylko na przełomie 2018/2019 to:
• I miejsce - Festiwal Muzyki Słowiańskiej w Tczewie,
• II miejsce -  Międzynarodowy Konkurs Chopinowski we Wiedniu,
• II miejsce - II Międzynarodowy Konkurs Instrumentów i Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Tymbarku,
• III miejsce - Festiwal Muzyki Filmowej w Tczewie.
Oliwia jest wzorem do naśladowania. Codziennie po powrocie ze szkoły ciężko pracuje na swój sukces potrafi podzielić czas na obie szkoły i żadnej z nich nie zaniedbuje. W wolnych chwilach rysuje, śpiewa i spędza czas z koleżankami.

Arkadiusz Chodera

Seans filmowy "Piłsudski" w kinie Helios w Tczewie - 29.10.2019 r.

Filmowa akcja najnowszego filmu wyprodukowanego przez Studio Filmowe „Kadr” rozpoczyna się w 1901 roku, kiedy Józef Piłsudski przebywa w petersburskim szpitalu dla obłąkanych. Dzięki pomocy lekarza wydostaje się z niego. Po ucieczce przystępuje do odbudowy struktur PPS, zajmuje się rekrutacją nowych członków, szkoleniami i snuciem planów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przygotowuje strategię zbrojnego wystąpienia przeciwko zaborcy. Z ust filmowego Piłsudskiego padają słowa, które na trwale zapisały się na kartach historii.
Doskonała charakteryzacja, dopracowana scenografia, przekonująca gra aktorska głównego bohatera oraz ciekawe zdjęcia sprawiają, że film o dziejach Piłsudskiego jest warty obejrzenia. Reżyser przedstawił widzom opowieść o charyzmatycznym przywódcy, który, ma ludzką twarz i któremu zdarzają się chwile słabości.
Uczniowie klas VII i VIII mieli okazję dokonać własnej oceny filmu "Piłsudski". Po obejrzeniu filmu, uczestniczyliśmy w krótkiej prelekcji prowadzonej przez eksperta edukacyjnego dotyczącej faktów i ciekawostek, które pojawiły się w filmie.
                                                                                                                   Monika Grot - Sigłowa

„Szkoła pamięta” - 25.10.2019 r.

Podczas zbliżających się dni w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych. Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Podczas okolicznościowego apelu przypomnieliśmy uczniom w krótkiej prezentacji życie i działalność naszego patrona – Księdza Prałata Józefa Waląga (1910-1997) – niezwykłego proboszcza Parafii MB Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim, patrioty, członka AK i lokalnego działacza. Ponadto dyrektor szkoły przywołał pamięć o zmarłych już kierownikach szkoły (dyrektorach). Pani Stanisława Kuniów kierowała szkołą w latach 1945-1961, a pan Antoni Gryszko w latach 1961-1986. Delegacja uczniów odwiedziła też grób dyrektora Antoniego Gryszko, znajdujący się na nowym cmentarzu w Pszczółkach.
Jerzy Wiśniewski

Koźliny w rytmie jazzu - 25.10.2019 r.

W piątkowy poranek 25.10.2019 r. w murach naszej szkoły pobrzmiewały intrygujące dźwięki saksofonów i pianina elektrycznego. To zasługa dwuosobowej formacji założonej przez Pawła Sadowskiego, która przybyła do nas z koncertem muzycznym zatytułowanym „Saksofony”. Podczas występu uczniowie mieli okazję zapoznać się zarówno z klasycznymi utworami jazzowymi, jak i rockowymi czy popowymi piosenkami w jazzowych aranżacjach. Duet uświadomił nas o istnieniu różnych typów saksofonów: altowych, barytonowych, tenorowych i sopranowych oraz szeroko omówił co wyróżnia każdy z wymienionych instrumentów. Dzięki temu, że mogliśmy na żywo podziwiać ich wyjątkowość na długo zapamiętamy, że wbrew powszechnej opinii saksofon to instrument dęty-drewniany, który wywodzi się z Belgii i został skonstruowany przez Adolfa Saxa w XIX wieku. Wydarzenie zostało zwieńczone konkursem oraz występem na scenie, podczas którego nasi uczniowie wykazali się poczuciem rytmu i pozytywną energią.

NIkola Brzozowska

Seniorada Dębowa – występ chóru szkolnego – 24.10.2019 r.

Podczas gminnej uroczystości spotkania seniorów w Domu Weselnym w Koźlinach wystąpił nasz chór szkolny pod kierunkiem nauczycielki muzyki pani Noemi Grubba-Cendal. Uczniowie wykonali następujące piosenki:
• „Do naszych wspomnień jeden krok” z repertuaru Andrzeja Dąbrowskiego
(„Do zakochania jeden krok”- ze zmienionym tekstem refrenu), soliści: Krystian Hirsz oraz Adriana Siwiak
• „Orkiestry dęte” z repertuaru Haliny Kunickiej
• Życzenia - "Sobie i Wam" - refren z piosenki przewodniej Męskie granie 2019
Występ bardzo spodobał się uczestnikom Seniorady, a dzieci otrzymały gromkie brawa.

Jerzy Wiśniewski
WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI EXPERYMENT W GDYNI - 24.10.2019 r.

24 października 2019 roku grupa uczniów z klas VII i VIII wybrała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Do Tczewa dostaliśmy się liniowym autobusem PKS, a następnie do Gdyni kolejami PKP. W czasie  "Festiwalu Explory" czekało na nas wiele atrakcji. Były ścieżki edukacyjne, stoiska popularyzujące naukę, a przede wszystkim pokaz naukowy "Fizyka wokół nas" i wywiad dnia, czyli spotkanie z Dawidem Myśliwcem - znanym youtuberem.

Witold Miklaszewski

Warsztaty profilaktyczne - 22.10.2019 r.

We wtorek 22 października 2019 r. do naszej szkoły przyjechały panie Katarzyna Kordecka – Karnath i Mirosława Czerniewska z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim, które to przeprowadziły warsztaty, dotyczące zagrożeń wynikających  z korzystania w nadmiernym stopniu  z telefonów komórkowych, komputerów czy Internetu. Uczniowie klas V i VI wzięli udział w zajęciach poświęconych tej tematyce. Podczas pracy w grupach zaprezentowali swoje przemyślenia na temat  skutków nadmiernego korzystania  z dobrodziejstw cyfryzacji.  Chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Jednym z wniosków było to, że zbyt długie przesiadywanie  przed monitorami powoduje brak czasu na spędzanie wspólnych chwil z rodziną, zmęczenie, a w przyszłości może spowodować uzależnienie. Dlatego – korzystajmy umiejętnie z telefonów i komputerów!

Gabriela Młyńska

Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko” - 22.10.2019 r.

We wtorek 22. 10. 2019 r. w ramach realizacji kampanii „Bezpieczny przejazd” naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., którzy we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei oraz Policją popularyzują wiedzę na temat zagrożeń związanych z przekraczaniem przejazdów kolejowo-drogowych. Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę na temat zasad prawidłowego zachowania się w pobliżu terenów kolejowych, znaczenia znaków ustawionych przy przejazdach kolejowo-drogowych oraz ich bezpiecznego przekraczania. Prelekcja uświetniona została licznymi zasobami multimedialnymi, które w czytelny sposób przemawiały do młodych odbiorców i wzbudzały ich zainteresowanie. Serca naszych uczniów podbił Aran – owczarek niemiecki, który na co dzień dzielnie towarzyszy pracownikom Służby Ochrony Kolei, a podczas wizyty w naszej szkole udowodnił, że nieobce są mu także zabawy z ulubioną piłką.

Nikola Brzozowska

„Pomagamy Orangutanom na Sumatrze i Borneo” - 18.10.2019 r.

W dniu 18.10.2019 klasa VI wraz z wychowawcą rozpoczęła dwie akcje szkolne „Retencja wody czyli Szkoła bez oleju palmowego” oraz „Pomagamy Orangutanom na Sumatrze i Borneo”. Całe przedsięwzięcie ma na celu uświadomić jak najwięcej osób  o problemie wycinki lasów deszczowych w Azji Południowo-Wschodniej pod uprawę olejowca gwinejskiego. Olej pochodzący z tej rośliny wykorzystywany jest w wielu produktach spożywczych, kosmetykach i detergentach. Producenci wykorzystują olejowca ze względu na jego bardzo niską cenę. Wycinka trwa nieustannie od lat 70-tych szacuje się, że do 2022 roku zostanie wyciętych 98% lasów deszczowych Sumatry i Borneo, a to JNEDYNE miejsce życia orangutanów. Z tej okazji klasa VI zorganizowała zbiórkę pieniędzy dla pozarządowej francuskiej organizacji HUTAN, która pomaga ratować orangutany w Malezji, jednocześnie nasza szkoła włącza się w kampanie Gdańskiego ZOO #olejolej. Akcja trwa do 08.11.2019 każdy może włączyć się w ten szczytny cel i wesprzeć zbiórkę, a pieniądze zostaną przekazane do skarbony znajdującej się przy pawilonie orangutanów w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.
Ponadto klasa wystąpiła z prośbą do Pana dyrektora o likwidacje produktów spożywczych zawierających olej palmowych w naszym szkolnym automacie. Liczymy, że akcja zwróci uwagę na to co kupujemy, ponieważ chroniąc orangutany chronimy cały ekosystem lasów tropikalnych i nasze zdrowie.

Arkadiusz Chodera

Wybory opiekuna samorządu Uczniowskiego - 18.10.2019 r.

W ostatni piątek uczniowie i uczennice z naszej szkoły wybierali opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Głosujący wybierali nauczyciela naszej szkoły, który będzie reprezentował sprawy uczniowskie oraz wspierał uczniów w realizacji ich pomysłów. Były to w pełni demokratyczne wybory. Takie wybory to często dla młodych ludzi pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w ważnej dla nich sprawie. Tego rodzaju wydarzenie pokazuje uczniom, że mają wpływ na to co dzieje się w szkole i ich głos ma znaczenie. Jest to okazja do wyrażenie własnego zdania. Aktywny udział w wyborach szkolnych to świetna lekcja demokracji.
Spośród 11 kandydatów znajdujących się na liście wyborczej, każdy uczeń mógł oddać głos na jedną osobę stawiając krzyżyk w kratce obok nazwiska. Nad przebiegiem wyborów czuwali gospodarze klas IV-VIII oraz pan Dyrektor. Na zakończenie wyborów odbyło się komisyjne liczenie głosów, w wyniku czego poznaliśmy opiekuna Samorządu Uczniowskiego - została nim pani Nikola Brzozowska, nauczycielka języka polskiego.
Gratulujemy uczniom wyboru i życzymy dużo nowych pomysłów i zapału do pracy.

Monika Grot - Sigłowa

POWIATOWY UNIHOKEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW - 16 i 17.10.2019 r.

16 października 2019 roku na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Suchy Dębie odbyły się powiatowe zawody sportowe w unihokeju dziewcząt, z cyklu Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Po porażce i zwycięstwie w grupie reprezentacja naszych dziewcząt, stanęła przed ogromną szansą wygrania całego turnieju. Niestety w meczu finałowym musiała uznać wyższość drużyny z Cedrów Małych. Dziewczęta walczyły z dużym zaangażowaniem i poświęceniem w każdej części boiska, ale uległy 2:1. Ostatecznie zajęły świetne II miejsce w gronie sześciu zespołów, zwycięzców rozgrywek gminnych.
Skład drużyny: Zuzanna Czubaszek, Paulina Gardzińska, Marianna Jurczyk, Rozalia Hinz, Oliwia Skrzyńska, Zuzanna Słonina, Żelewska Julia, Milena Lewandowska, Natalia Sendłak.
17 października 2018 roku na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Suchy Dębie odbyły się powiatowe zawody sportowe w unihokeju chłopców, z cyklu Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do turnieju stawiło się siedem drużyn. Chłopcy w rundzie grupowej trafili na faworytów zawodów i późniejszych zwycięzców, drużynę z Trąbek Wielkich. Po bardzo ostrej i zdecydowanej grze przegraliśmy z nimi 2:3. W meczu o III miejsce nasza drużyna pokonała SP Pomlewo 1:0.
Skład drużyny: Kacper Dziedzic, Maxym Joffers, Oskar Kowalski, Kacper Kowalski, Paweł Kolberg, Ksawery Krefta, Konrad Mazepa.

WIELKIE GRATULACJE DLA WSZYSTKICH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Witold Miklaszewski

Obchody Dnia Edukacji Narodowej - 11.10.2019 r.

Jesteśmy już uczniami!

W piątek 11 października 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia dzieci z klasy I. W ceremonii wzięli udział: Pani Henryka Król - Wójt Gminy Suchy Dąb, Pan Jerzy Wiśniewski – Dyrektor Szkoły, Pani Agnieszka Połajdowicz -  Przewodnicząca Rady Rodziców,  Rodzice pierwszoklasistów oraz cała Społeczność Szkolna.
          Najpierw uczniowie klasy pierwszej, pod przewodnictwem starszych kolegów: Natalii Sendłak i Alana Gostkowskiego,  przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Następnie złożyli  uroczyste ślubowanie oraz zostali Pasowani przez Pana Dyrektora na uczniów. W ten sposób zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Księdza Prałata Józefa Waląga w Koźlinach. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki oraz upominki od Pani Wójt. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych  sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy!!!
Druga część apelu poświęcona była obchodom Dnia Edukacji Narodowej. Najpierw głos zabrał Pan  Dyrektor, który mówił o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Podziękowania za trud i wysiłek złożył  również wszystkim pracownikom szkoły oraz  wręczył nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły.
Apel zakończył program artystyczny przygotowany przez  Panią Gabrielę Młyńską, a zaprezentowany przez uczniów z klasy VII i VIII. Uwieńczeniem występów była piosenka przygotowana specjalnie na tą uroczystość przez chór szkolny pod kierunkiem Pani Noemi Grubba-Cendal.

Sylwia Lodańska

Gminne zawody w unihokeju dziewcząt i chłopców - 10.10.2019 r.

W czwartek 10 października 2019 roku na szkolnej sali gimnastycznej w Suchym Dębie odbyły się gminne zawody w unihokeju dziewcząt i chłopców. Odbyły się cztery mecze, dwa w grupie młodszej i dwa w grupie starszej.  Wszystkie stały na bardzo wysokim poziomie, można było podziwiać wiele świetnych akcji i zagrań, a o zwycięstwie decydowały minimalne błędy i trochę szczęścia. Dwie nasze drużyny z grupy młodszej musiały uznać wyższość drużyn z Suchego Dębu. Dziewczęta przegrały 3:1 a chłopcy 3:2. W grupie starszej, obie nasze drużyny cieszyły się ze zwycięstw, dziewczęta 3:2, a chłopcy 2:1. Wszystkim dziękujemy za udział, walkę na boisku i zaangażowanie, a dla zwycięzców wielkie gratulacje.
Grupa młodsza :
Dziewczęta - Milena Bogdan, Oliwia Wójcik, Sandra Kogut, Martyna Magier, Kornelia Zielińska, Antonina Kozakiewicz, Maja Kowalska.
Chłopcy -  Alan Gostkowski, Oskar Janusz, Igor Kowalski, Igor Krefta, Jakub Matusz, Adrian Ropel, Kuba Spenst.
Grupa starsza :
Dziewczęta - Zuzanna Czubaszek, Milena Lewandowska, Zuzanna Słonina, Oliwia Skrzyńska, Paulina Gardzińska, Marianna Jurczyk, Natalia Sendłak, Julia Żelewska.
Chłopcy - Kacper Dziedzic, Maxym Joffers, Kacper Kowalski, Ksawery Krefta, Paweł Kolberg, Oskar Kowalski, Konrad Mazepa.

Witold Miklaszewski

Wyjazd do Loopy’s World w Gdańsku - 04.10.2019 r.

W dniu 4 października 2019 roku uczniowie klasy I, II i III wzięli udział w wyjeździe do Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World w Gdańsku. Podczas ponad dwugodzinnej swobodnej zabawy, dzieci miały okazję skorzystać z wielopoziomowych ścieżek sprawnościowych, trampolin, zjeżdżalni i wielu innych atrakcji. Tego dnia najważniejsza była radość wynikająca z ruchu i dobrej zabawy. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Wpływa m.in. na dobre funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, poprawia ogólną kondycję organizmu, rozładowuje stres i poprawia samopoczucie. Należy zatem umożliwiać dzieciom korzystanie z różnych form aktywności fizycznej. Wizyta w Loopy’s World była dobrą odskocznią od zajęć wychowania fizycznego w szkole. Opiekunami podczas wyjazdu byli: S. Lodańska, G. Młyńska i W. Kaźmierski.

Wojciech Kaźmierski

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 04.10.2019 r.

Pierwszy piątek października to co roku wyjątkowy dzień dla wszystkich matematyków - obchodzimy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja edukacyjna odbywa się od 2011 roku i jej głównym celem jest propagowanie formy nauczania/uczenia się matematyki poprzez zabawę. Dla dzieci to także świetna okazja do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po wakacyjnej przerwie. Na czym polegają obchody? W szkołach na całym świecie tego dnia odbywają się liczne konkursy, gry i zabawy z matematyką w tle. Każda osoba, która bezbłędnie odpowie na pytania, zdobywa tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Organizatorem GłównymŚwiatowego Dnia Tabliczki Mnożenia jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego.
W tym roku  4 października,  nasza szkoła po raz pierwszy wzięła  udział  już w  IX edycji  Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.  Do akcji zgłosiły się 5862 szkoły z całego świata.  Od wtorku na korytarzach szkoły wywieszone były plakaty z  przykładami, podobnymi do tych rozwiązywanych w piątek na egzaminie.  Dnia 04.10.2019  uczniowie  klas  IV –VIII zdali pisemny egzamin w tabliczki mnożenia. W naszej szkole bezbłędnie napisało go 18 uczniów, którzy otrzymali imienny Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz nagrody książkowe. Po egzaminie dzieci rozwiązywały łamigłówki  matematyczne. Wszystkim Ekspertom Tabliczki Mnożenia ze Szkoły Podstawowej w Koźlinach jeszcze raz składam serdeczne gratulacje.

Katarzyna Krajewska

Wycieczka do Faktorii w Pruszczu Gdańskim i NBP w Gdańsku - 03.10.2019 r.

W tym roku przypada 100-lecie naszej waluty - polskiego złotego. W związku z tym  03.10.2019  uczniowie klas III, IV i V pojechali na wycieczkę o charakterze edukacyjnym na Dni Otwarte NBP Oddziału Okręgowego w Gdańsku. Dzieci miały okazje wziąć udział w następujących atrakcjach:
• wystawie tematycznej „Dzieje złotego”, po której oprowadził ekspert z zakresu numizmatyki,
• pokazie numizmatów,
• szybkim kursie rozpoznawania autentyczności banknotów,
• warsztatach z projektowania własnej monety,
• konkursie ekonomicznym z nagrodami -   „Familiada”,
Ponadto każdy uczestnik wycieczki miał  możliwość podniesienia sztaby złota o wadze 12,5 kg oaz sprawdzenia  swoich umiejętności strzeleckich. Dzieci widziały maszyny sortujące i liczące pieniądze jak również sprzęt i wyposażenie Straży Bankowej.
Byliśmy także w Faktorii w Pruszczu Gdańskim na warsztatach z garncarstwa, podczas których uczniowie  nauczyli się praktycznej techniki garncarskiej sprzed 2000 lat. Poznali historię wytwarzania naczyń i ozdób oraz  ich zastosowanie w okresie wpływów rzymskich. Na zakończenie zajęć można  było zabrać ze sobą własnoręcznie wykonane naczynie.
Korzystając z okazji, że byliśmy w Pruszczu Gdańskim i pamiętając o  zbliżającym  się Święcie Zmarłych, odwiedziliśmy grób patrona naszej szkoły ks. Prałata Józefa Waląga. Wszyscy wspólnie pomodliliśmy się w intencji naszego patrona oraz zapaliliśmy znicze.

Katarzyna Krajewska

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego