Październik 2021 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Październik 2021

Wydarzenia
Wycieczka do Centrum Nauki Experyment w Gdyni - 15.10.2021 r.

W piątek 15 października 2021 r . uczniowie klasy II, III oraz trzech uczniów z klasy IV uczestniczyli w wycieczce do Gdyni. Głównym punktem długo oczekiwanego wyjazdu było Centrum Nauki Experyment. Tam uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. „Bakterie i spółka” W czasie warsztatów dowiedzieli się co to są drobnoustroje, tj. bakterie i wirusy. Poznali miejsca i sytuacje, w których mogą mieć styczność z bakteriami, dowiedzieli się jak ważna jest higiena, ale też wskazali pozytywne funkcje bakterii w życiu człowieka.
Po zajęciach samodzielnie zwiedzili interaktywną wystawę umożliwiającą twórcze eksperymentowanie. Miejsce to od lat  fascynuje zwiedzających nauką, a naszych uczniów również zachęciło do odkrywania i poznawania świata. Było to również źródłem doskonałej zabawy.
Sylwia Lodańska

Wycieczka do Gdyni i Sopotu – 15.10.2021 r.

W piątek 15.10.2021 r. uczniowie z klas V, VI i VIII uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Gdyni i Sopotu. Uczniowie zwiedzali Muzeum Emigracji w Gdyni – w historycznym budynku Dworca Morskiego przy Nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie. W okresie międzywojennym dworzec pełnił funkcję tranzytową dla tysięcy Polaków, opuszczających ojczyznę statkami pasażerskimi. To stąd odpływały polskie transatlantyki: MS Batory, MS Piłsudski, TSS Stefan Batory.
W Sopocie w Multikinie uczniowie obejrzeli amerykańsko-portugalski film pt. „FATIMA”. Tematem filmu są objawienia Matki Bożej z 1917 roku, gdy ukazała się trójce dzieci: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie w portugalskiej miejscowości Fatima.
Podczas wycieczki nie zabrakło czasu na wypoczynek, aktywność fizyczną i relaks. Była możliwość spacerowania na Skwerze Kościuszki w Gdyni oraz na molo w Sopocie. Molo ma 511,5 m długości. Uczestnicy wycieczki przeszli też ulicą Bohaterów Monte Cassino (tzw. Monciakiem) – reprezentacyjnym deptakiem Sopotu. To przy tej ulicy stoi Krzywy Domek – osobliwa budowla, przy której turyści wykonują pamiątkowe zdjęcia. Wycieczkę zorganizowali nauczyciele: Nikola Brzozowska, Arkadiusz Chodera i Jerzy Wiśniewski.
 
Jerzy Wiśniewski

Ślubowanie pierwszoklasistów i Dzień Edukacji Narodowej - 13.10.2021 r.

13 października 2021 r. o godzinie 10.00 w obecności zaproszonych gości: pani wójt Henryki Król, Wiesławy Wolińskiej – długoletniej dyrektor naszej szkoły, Antoniego Ciunowicza – sołtysa Koźlin, Beaty Trzcińskiej – prezesa oddziału ZNP Pszczółki oraz przewodniczącej Rady Rodziców – Agnieszki Połajdowicz, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów -  rozpoczęła się w naszej szkole uroczysta akademia podczas której uczniowie z klasy pierwszej wygłosili słowa ślubowania oraz zostali pasowani symbolicznym ołówkiem przez dyrektora Jerzego Wiśniewskiego na uczniów Szkoły Podstawowej w Koźlinach. Pierwszacy zaprezentowali piosenki oraz wyrecytowali wierszyki, dotyczące obowiązków uczniów, zachowania się na drodze oraz postaw patriotycznych. Nie zabrakło też życzeń skierowanych przez panią wójt w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej  w kierunku nauczycieli,  pracowników szkoły oraz uczniów. Zostały też wręczone nagrody: panu dyrektorowi, Angelice Piaseckiej – nauczycielce w oddziale przedszkolnym „0” oraz pani, która gotuje w szkole pyszne obiady - Bogumile Smolik. Pani Wiesława Wolińska otrzymała odznaczenie za 50 – letnie członkostwo w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ponadto swój talent zaprezentował uczeń klasy VIII – Kuba Szmyt, grając na gitarze elektrycznej utwór zespołu Metallica, uczniowie klasy IV recytowali wiersz „Spóźniony słowik”, a  młodzież z klasy szóstej przedstawiła humorystyczną scenkę z życia szkoły. To były bardzo mile spędzone chwile.
Gabriela Młyńska

XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 01.10.2021 r.

   Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, przypadający 1 października, to bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. W tym roku do akcji zgłosiły się 5 643 szkoły. Nasza szkoła wzięła w nim udział już po raz trzeci. W ramach tego dnia uczniowie z klas IV-VIII podczas lekcji matematyki rozwiązywali łamigłówki oraz przystąpili do egzaminu z tabliczki mnożenia do 100. Z roku na rok coraz więcej osób zdaje ten egzamin bezbłędnie,  teraz udało się to 23 uczniom. Tydzień później, 8 października, odbył się drugi etap egzaminu z tabliczki mnożenia, tym razem do 500. Chociaż nie było to łatwe zadanie, to 3 osoby poradziły sobie bardzo dobrze i tym samym uzyskały tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia Szkoły Podstawowej w Koźlinach. Byli to Miłosz Przytuła z klasy IV, Agata Kowalska z klasy V i Kuba Spenst z klasy VIII. Laureaci odebrali dyplom i nagrodę z rąk dyrektora w Dniu Edukacji Narodowej. Uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach matematycznych.
Katarzyna Krajewska

Kaszuby jesienią, czyli wycieczka do Szymbarku i Będomina - 01.10.2021 r.

    Pomorze to wielobarwna kraina, którą tworzą Żuławy, Kaszuby, Kociewie, Powiśle. Uczniowie SP Koźliny mieszkający codziennie na Żuławach Gdańskich odkryli uroki Kaszub. Poznali Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. To wyjątkowe miejsce w Polsce w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Praktyczna lekcja historii i przyrody, którą łączy przyjemne z pożytecznym.
Dzieci z Koźlin poznały i zobaczyły:
  • Najdłuższą Deskę Świata z Rekordem Guinnessa,
  • Stół Noblisty Lecha Wałęsy,
  • Dom Sybiraka, przeniesiony spod Irkucka, który pokonał trasę 8100 km,
  • Rekonstrukcję sowieckiego łagru – obozu koncentracyjnego dla Polaków na Syberii,
  • Replikę bunkru „Ptasia Wola” Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”,
  • Zagrodę Trapera Kaszuby z Kanady,
  • Dom do „Góry Nogami” – pierwszy taki obiekt na świecie,
  • Największy Fortepian Świata - na którym zagrała uczennica Małgorzata Greber,
  • Kaplice pw. św. Rafała Kalinowskiego i wiele innych obiektów na terenie kompleksu CEiPR w Szymbarku.
 Kolejnym punktem wycieczki był Będomin i Muzeum Hymnu Narodowego. W kaszubskim dworku urodził się Józef Wybicki twórca „Mazurka Dąbrowskiego” naszego hymnu narodowego. Uczniowie poznali życie twórcy pieśni narodowej i jego utworu.
W przyszłym roku będziemy obchodzić 200 rocznicę śmierci autora „Pieśni Legionów Polskich” i dlatego warto przybliżać jego postać młodemu pokoleniu.
Organizatorami i opiekunami podczas wycieczki byli: Tomasz Jagielski, Wojciech Kaźmierski i Witold Miklaszewski.
Tomasz Jagielski

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści