Szkoła z Klasą 2.0 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Szkoła z Klasą 2.0

SZKOŁA Z KLASĄ 2.0

Cel: wiedza użyteczna

Cel szczegółowy:
„Szkoła uczy jak wykorzystywać w praktyce wiedzę i umiejętności poprzez: wyjazdy, eksperymenty, swobodny dostęp do komputerów, stworzenie przestrzeni sprzyjającej nauce, rozwój umiejętności społecznych oraz wykorzystanie TIK w czasie lekcji”.


W  roku szkolnym  2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do programu Szkoła z Klasą 2.0. To prestiżowa ogólnopolska akcja edukacyjna prowadzona od 2010 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą. Celem przystąpienia do projektu był rozwój kompetencji uczniów podczas wykorzystywania wiedzy w praktyce. Zaplanowaliśmy szereg działań, które miały pomóc dzieciom w praktycznym wykorzystaniu wiedzy teoretycznej zdobytej w szkole lub podczas warsztatów. Udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane projekty zgodnie  z harmonogramem.

1. Wyjazd do Centrum Konserwacji Wraków Statków oraz Muzeum Wisły w Tczewie

10 maja 2017 r. odbył się wyjazd dla uczniów kl. IV – VI do Centrum Konserwacji Wraków Statków oraz Muzeum Wisły w Tczewie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez pracowników CKWS, zwiedzili wystawę z przewodnikiem oraz utrwalali zdobytą tam wiedzę. Poznali specyfikę zawodu szypra oraz żeglugi wiślanej. „Szyper to bardzo ważna osoba, najważniejsza na wiślanej szkucie. Dba o załadunek towarów na statek, bezpieczny rejs i dokonuje transakcji handlowych”. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało codzienne życie i praca wiślanych flisaków, jakie przeszkody musieli pokonać w czasie rejsu, co jedli, jak odpoczywali. Uczniowie mogli porównać wygląd zabytku przed i po konserwacji. Wykonywali doświadczenia z zakresu procesów chemicznych zachodzących podczas konserwacji zabytków.Uczestnicy zajęć wyruszyli w wirtualny rejs wiślanym statkiem, nauczyli się wiązać węzły żeglarskie, wzięli udział  w zabawie utrwalającej zdobytą wiedzę. Mieli też okazję sterować robotem głębinowym i skorzystać z wielu multimediów. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i upłynęły w przyjemnej atmosferze.

Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
• samodzielnie zaplanowali cały wyjazd
• uważnie słuchali wypowiedzi prowadzącego
• zdobyli nową wiedzę
• stosowali reguły właściwego zachowania.

2. WYCIECZKI

• Warszawa (Jednodniowa wycieczka pociągiem PKP Intercity dla grupy 20 uczniów)

1 czerwca 2017 r. odbył się wyjazd dla uczniów kl. IV – VI do Warszawy. Uczniowie wzięli udział w następujących etapach poznawania Warszawy:
- Muzealne zajęcia edukacyjne w Zamku Królewskim „Jeden dzień z życia króla”. Wędrówka po salach była okazją do rozmów o życiu codziennym i przywilejach władzy królów polskich.
- Spacer po Starówce i Krakowskim Przedmieściu
- Planetarium w Centrum Nauki Kopernik – seans „Kosmiczna wyprawa” (45 min.). Rok 2053 – na pokładzie statku kosmicznego „Niebo Kopernika” wyruszyliśmy na pierwszą turystyczną wycieczkę ku Saturnowi. W jej trakcie dowiedzieliśmy się, jak poruszają się planety, z czego składają się pierścienie Saturna, a nawet jak wygląda międzyplanetarny śmietnik. Pokaz prowadzili na żywo prezenterzy Nieba Kopernika.
- Wieżowiec Złota 44 – funkcjonowanie nowoczesnego budynku, oglądanie apartamentów pokazowych.  Podziwianie widoku na panoramę Warszawy. Wieżowiec ZŁOTA 44 jest najwyższą wieżą mieszkalną tej klasy w Unii Europejskiej — 192 metry, 52 piętra i 287 unikalnych apartamentów. Ten prestiżowy adres zredefiniował pojęcie luksusu i zapewnia standard odzwierciedlający sukces  i aspiracje Polaków.
- Przejazdy metrem i autobusem, sprawne i bezpieczne przesiadki.

Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
• rozwinęli dziecięcą kreatywność w planowaniu jednodniowej wycieczki
• wzmocnili zainteresowania podróżami po Polsce
• nabyli umiejętności korzystania ze środków komunikacji publicznej (pociąg EIP Pendolino, metro, tramwaj, autobus) – rozkład jazdy, zakup biletów, zajmowanie miejsc zgodnie z rezerwacją
• utrwalili umiejętność poruszania się z planem miasta i odszukiwania obiektów w terenie
• obserwowali życie wielkiego miasta
• stosowali w praktyce zasady bezpiecznego poruszania się w dużym mieście
• uważnie słuchali wypowiedzi innej osoby (przewodnika)
• stosowali reguły właściwego zachowania, współżycia, życzliwości i powagi
• rozwinęli umiejętność współpracy w zespole i grupie.

Gdynia  (Jednodniowa wycieczka pociągiem PKP)

W marcową środę dzieci wybrały się na długą wycieczkę do pięknego miasta jakim jest Gdynia. Miaływiele chęci, ale i lekki stres, ponieważ musiały samodzielnie kupić bilety, sprawdzić peron i odczytać godzinę odjazdu pociągu na stacji PKP w Tczewie. Wykonałyto zadanie poprawnie i nikt się nie zgubił, ani nie pomylił peronu. W Gdyni wzięły udział w lekcji laboratoryjnej „Poznajemy rekiny” w Akwarium Gdyńskim. Było interesująco i z dreszczykiem, ponieważ wszyscy mieli bezpośredni kontakt  z zębami, skórą i prawdziwymi REKINAMI!!!. Mogli też zrobić sobie zdjęcia z nimi. Aby ochłonąć po takiej dawce adrenaliny poszli na pyszne ciepłe pączkii zapiekanki. Sami dokonali zakupu. Wrócili spełnieni, zadowoleni i w świetnych humorach. Wiele się nauczyli: odczytywali informacje z rozkładu jazdy i wykorzystali je do swoich potrzeb, uważnie brali udział w zajęciach laboratoryjnych i wykorzystali zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce, kupowali bilet odpowiedni do celu podróży, bezpiecznie poruszali się w dużym mieście.

Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
• odczytać informacje z rozkładu jazdy i wykorzystać je do swoich potrzeb
• kupić bilet odpowiedni do celu podróży
• uważnie brać udział w zajęciach laboratoryjnych i wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce
• bezpiecznie poruszać się w dużym mieście
• właściwie,  zgodnie z zasadami kultury odnosić się do innych ludzi.

• Centrum Nauki Experyment w Gdyni – zajęcia pt. „Ale kosmos”

Dnia 16 marca 2017 r. uczniowie z klas I-III uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Dzieci z klasy I - III wzięły udział w zajęciach pt. „Ale kosmos”, podczas których dowiedziały się jak powstawały planety, dlaczego księżyc zmienia kształt, odbyły kosmiczną podróż po planetach Układu Słonecznego. Uczniowie z klasy III dowiedzieli się jak odczytywać pogodę oraz w jaki sposób, dzięki obserwacji środowiska i otoczenia, orientować się w zmianach pogody. Poznali również profesjonalny sprzęt meteorologiczny. Po zajęciach wszyscy z wielkim zainteresowaniem zwiedzali interaktywną wystawę - zabawa była doskonała, eksperymenty udane.

Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
• na podstawie obserwacji Księżyca potrafią wytłumaczyć dlaczego ma on taki kształt
• uważnie brać udział w zajęciach laboratoryjnych i wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce
• bezpiecznie poruszać się w dużym mieście
• właściwie,  zgodnie z zasadami kultury odnosić się do rówieśników i nieznajomych.

3.      Organizacja Szkolnego Dnia Życzliwości.

21 marca 2017 r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, popularnie przez uczniów nazywanego Dniem Wagarowicza, zorganizowano w naszej szkole obchody „Dnia Życzliwości”. W tym dniu nie było tradycyjnych lekcji, lecz zajęcia warsztatowe i imprezy. Wszystkie klasy pod opieką wychowawców i nauczycieli własnoręcznie wykonały klasową Marzannę. Następnie kolorowy korowód z Marzannami przeszedł uliczkami wsi. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach profilaktycznych: „Dlaczego warto być życzliwym?” i wykonywali wspólnie Ordery Życzliwości. Na koniec nastąpiło podsumowanie  i „uśmiechnięte” zdjęcie. Dzieci pod przewodnictwem pani Aleksandry Kerlin wystąpiły w pokazach „Mam talent”.
I miejsce zajęła Julia Kołodziej z klasy 6 za taniec,
II miejsce – Oliwia Michałowska za piosenkę
III miejsce – Alan Gostkowski za taniec.

Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
·         odnosić się do siebie życzliwie
·         podtrzymywać w szkole miła i radosną atmosferę (wszyscy się do siebie uśmiechali)
·         potrafią współpracować, mimo istotnych różnic między nimi (np. wiekowych)
·         potrafią poprawiać  relacje społeczne między uczniami oraz nauczycielami i uczniami.

4. Organizacja Dnia Rodziny.

W piękne i słoneczne piątkowe popołudnie 09.06. 2017 r. odbył się Piknik Szkolny – Dzień Rodziny, obfitujący w wiele atrakcji skierowanych do uczniów naszej szkoły i ich rodzin. Goście dopisali i chętnie wzięli udział w przygotowanych dla nich atrakcjach: występach artystycznych dzieci, loterii fantowej, rodzinnych konkursach. Chętnie korzystali też ze stoiska z zabawkami oraz kawiarenki. Była możliwość zjedzenia pysznego ciasta, chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym czy pieczonych kiełbasek. Dzieci otrzymały darmowe lody i napoje. Udało się pozyskać
sponsorów, dzięki którym impreza mogła przybrać tak atrakcyjną formę. Wzmocniła się więź szkoły ze środowiskiem lokalnym, a co ważniejsze, więzi pomiędzy rodzicami a dziećmi, uczniami i nauczycielami oraz nauczycieli  z rodzicami. Wszyscy spędzili razem miłe popołudnie!


Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
• wzmacniać  więź szkoły ze środowiskiem lokalnym
• wzmacniać więzi pomiędzy rodzicami a dziećmi, uczniami i nauczycielami oraz nauczycieli z rodzicami
• uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły spędzają razem miłe popołudnie.


5. Wspólne zorganizowanie cyklu wyjazdów do centrum eksperymentów technologicznych: EXPERYMENT  i PARK TECHNOLOGICZNY.
W okresie od 03.30.2016 r. do 02.06.2017 r.  grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział
w wykładach, organizowanych w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni w ramach Polskiej Akademii Dzieci. Wykłady Małego i Dużego Naukowca to cykl wykładów skierowanych do dzieci w wieku 6 - 12 lat i ich opiekunów, gdzie mali i duzi prelegenci prezentują wybrane tematy, udowodniając, że nauka jest dla każdego i może być przekazywana ciekawie na wiele różnych sposobów.  Ich myślą przewodnią jest pobudzanie wyobraźni i dziecięcej kreatywności. Spotkania odbywały się raz w miesiącu, w piątki, o godz. 12.00. Czas trwania to godzina zegarowa (60 minut).

W semestrze letnim odbyły się cztery wykłady:

 • 3 marca 2017 r. - Mały Naukowiec: „Egzotyczne dźwięki z odległych wysp" - prowadzenie: Samuel Mold, uczeń SP nr 48 w Gdyni Dorosły Naukowiec: „Zrozumieć emocje” - prowadzenie: dr Milena Lachowicz z Zakładu Psychologii i Pedagogiki Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

 • 21 kwietnia 2017 r. - Mały Naukowiec: „Auto napędzane wodą" - prowadzenie: Eryk, Jan, Mikołaj uczniowie SP nr 34 w Gdyni. Dorosły Naukowiec: „Od planktonu do nektonu – co żyje w Bałtyku?” - prowadzenie: Ewa Kochańska doktorantka Instytutu Oceanografii Wydziału Oceanografii  i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

 • 12 maja 2017 r. - Mały Naukowiec: „Pięć niesamowitych miejsc Dolnego Śląska" - prowadzenie: Zosia Fularz uczennica kl. II SP nr 9 w Sopocie. Dorosły Naukowiec: „Ty też możesz zaprojektować grę” - prowadzenie: mgr Zuzanna Nowak, autorka koncepcji gry planszowej „Mami Fatale”, absolwentka wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 • 2 czerwca 2017 r. - Mały Naukowiec: „Moja fascynacja piłką nożną" - prowadzenie: Dawid Morawski uczeń kl. II SP nr 42 w Gdyni. Dorosły Naukowiec: „Skarby ziemi – dowiedz się z czego składa się skała” - prowadzenie: dr inż. Maria Przewłócka, docent PG z Katedry Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego Politechniki Gdańskiej.

  Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
 • rozwinęli dziecięcą kreatywność w planowaniu jednodniowych wyjazdów
 • wzmocnili zainteresowania nauką
 • utrwalili umiejętność uważnego słuchania, eksperymentowania, robienia notatek na wykładach
 • nabyli umiejętności korzystania ze środków komunikacji publicznej (pociąg PKP, SKM) – rozkład jazdy, zakup biletów, zajmowanie miejsc w pociągu
 • obserwowali życie dużego miasta (dzieci mieszkają w małej miejscowości)
 • stosowali w praktyce zasady bezpiecznego poruszania się w dużym mieście
 • stosowali reguły właściwego zachowania, współżycia, życzliwości i powagi
 • rozwinęli umiejętność współpracy w zespole.

6. Działalność Kącika Komputerowego w sali nr 12.

Udało nam się pozyskać stoliki, komputery oraz  inne wyposażenie niezbędne do utworzenia kącika komputerowego. Dzieci chętnie z niego korzystają na lekcjach i zajęciach świetlicowych. Przestrzegają wspólnie utworzonego regulaminu!

Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
• rozwinęli  zainteresowania
• utrwalili  i rozwinęli  umiejętność posługiwania się komputerem
• nabyli wiedzę na temat bezpiecznego posługiwania się Internetem
• rozwinęli umiejętność posługiwania się podstawowym oprogramowaniem

7. Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem najnowszych technik i metod TIK oraz tablic interaktywnych. Bieżąca aktualizacja strony internetowej szkoły.

Uczniowie i nauczyciele korzystali z TIK podczas lekcji przedmiotowych i indywidualnych prowadzonych z wykorzystaniem laptopów, tablic interaktywnych, rzutników oraz mieli dostęp do laptopów, tabletów i Internetu podczas lekcji czy po zajęciach lekcyjnych, w szkolnej bibliotece lub innych miejscach, w których komputery są zainstalowane. Wykorzystywali nowoczesne rozwiązania techniczne w czasie lekcji i zajęć pozalekcyjnych. Sprawne posługiwali się technologią informacyjno-komunikacyjną. Dzieci przygotowywały się do współczesnego rynku pracy.  Nauczyciele starali się rozwijać u uczniów umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia. Nowoczesne rozwiązania techniczne stosowane były przez nauczycieli również w celu uaktualnienia strony internetowej szkoły i jej promocji.

Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
• nabyli wiedzę na temat różnorodnych zastosowań komputera i internetu w życiu codziennym
• utrwalili  i rozwinęli  umiejętność posługiwania się komputerem
• nabyli wiedzę na temat bezpiecznego posługiwania się Internetem
• rozwinęli umiejętność posługiwania się podstawowym oprogramowaniem.

8. Zorganizowanie kącika relaksu dla uczniów na holu szkoły. Stworzenie na zewnątrz budynku miejsca ze stolikami i ławeczkami, na potrzeby zajęć na świeżym powietrzu oraz gier poziomych na placu przyszkolnym i w holu wewnątrz szkoły.

Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela zaprojektowali i wykonali kącik relaksacyjny. Korzystają z miękkich siedzisk, materaców oraz kolorowych worków sako. Mogą się tam wyciszyć i zrelaksować oraz odciążyć w pozycji leżącej swoje kręgosłupy. Na zewnątrz budynku oraz w holu szkoły zostały umieszczone poziome gry dla uczniów, którzy wolą spędzać aktywnie czas w czasie przerw oraz zajęć świetlicowych. Są kolorowe i cieszą się ogromną popularnością. W czasie dogodnych warunków atmosferycznych nauczyciele i uczniowie mogą korzystać  z utworzonego w parku przyszkolnym miejsca z ławeczkami, gdzie odbywają się zajęcia na świeżym powietrzu.

Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
• stosowali reguły właściwego zachowania, współżycia, życzliwości i powagi
• rozwinęli umiejętność współpracy w zespole
• rozwinęli dziecięcą kreatywność w planowaniu przestrzeni szkolnej.


9. Nauka wypełniania druków: bankowych, pocztowych itp. Nauka odczytywania danych oraz dokonywania obliczeń na podstawie informacji zawartych w  fakturach np. za energię elektryczną itp.

Uznaliśmy, że jeśli chodzi o umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce, to należy dzieciom przybliżyć bardzo pragmatyczne umiejętności potrzebne w życiu codziennym. Na zajęciach uczniowie poznali i prawidłowo wypełniali druki i formularze urzędowe. Odczytywali dane oraz dokonywali obliczeń na podstawie informacji zawartych w  fakturach np. za energię elektryczną itp. Posługiwali się umiejętnościami potrzebnymi do analizy danych na fakturach.

Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
• wypełniali druki i formularze urzędowe
• poznali rodzaje listów – ekonomiczny, polecony, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru
• nauczyli się jak dokonywać płatności przelewem lub gotówką
• nabyli umiejętności wypełniania druków: listu poleconego, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, przelewu, wpłaty na konto w banku
• stosowali w praktyce zasady bezbłędnego, uważnego, czytelnego pisma koniecznego w drukach urzędowych
• utrwalili odróżnianie sposobów płatności
• rozwinęli umiejętność współpracy w zespole i grupie
• posługiwali się umiejętnościami potrzebnymi do analizy danych na fakturach.

10. Nauka projektowania przestrzennego w programie architektonicznym Sweet Home3 D.

Zależało nam również na poznaniu pasji i zainteresowań naszych uczniów oraz wykorzystaniu ich w rzeczywistości szkolnej. W ramach Koła Matematycznego uczniowie mierzyli pomieszczenia i następnie posługiwali się umiejętnościami potrzebnymi do obsługi programu. Stworzyli przestrzenny projekt szkoły, który wykorzystany został do zaprojektowania kącika relaksu i poziomych gier wewnątrz budynku.
Uczniowie zdobyli lub utrwalili następujące umiejętności w aspekcie wiedzy użytecznej:
• posługują się umiejętnościami potrzebnymi do obsługi programu
• potrafią stworzyć przestrzenny projekt szkoły
• potrafią wykorzystać stworzony projekt do rozplanowania zmian w sferze architektonicznej szkoły.

Dodatkowo w ramach usprawnień w sferze architektonicznej ozdobiliśmy nasze schody naklejkami  które również przyczynią się od  rozwoju wiedzy naszych uczniów.


Podsumowanie:
Wprowadziliśmy i terminowo ukończyliśmy wszystkie zaplanowane działania. Problemem okazało się tylko wprowadzenie dziennika elektronicznego. Został wybrany i zainstalowany, jednak ze względu na kłopoty z łączem internetowym, nie działa tak jak tego oczekiwaliśmy. Zaangażowaliśmy społeczność szkolną w pozyskanie środków zewnętrznych. Zacieśniliśmy
współpracę całej społeczności szkolnej i pozyskaliśmy jej zadowolenie (wyniki ankiet dla rodziców i sondy wśród uczniów). Dzieci zdobyły nową wiedzę i umiejętności w trakcie realizacji działań. Duża ilość uczniów korzysta z nowo powstałych miejsc wewnątrz i na zewnątrz szkoły. Program uważamy za potrzebny i bardzo udany! Chętnie zajmiemy się jego kontynuacją w przyszłym roku szkolnym.

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści