Wrzesień 2021 - Szkoła Podstawowa w Koźlinach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur ad elit.
Morbi tincidunt libero ac ante accumsan.
Przejdź do treści

Wrzesień 2021

Wydarzenia
Wyjazd do Grodu Żywej Historii Bractwa Rycerskiego „Kerin”

W środę 29 września 2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego „0” oraz z klasy pierwszej i drugiej odwiedziły gród Bractwa Rycerskiego „Kerin”  w Subkowach.
W ten piękny, słoneczny dzień uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji historii. Na początku dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa miejscowości Subkowy, do której przyjechaliśmy. Następnie, szukaliśmy symboli orła białego, które pojawiały się już w czasach starożytnych w Grecji i Rzymie, przenieśliśmy się też na chwilę do rzymskiego Koloseum i  greckiego amfiteatru. Uczniowie odgrywali role poprzez przebieranie się w zbroje z tamtych epok i trzymanie w rękach tarczy czy miecza.
W drugiej części pobytu w Subkowach, dzieci podzielone na cztery grupy wzięły udział w  niezwykłych konkurencjach z zakresu: kaligrafii, garncarstwa, czerpania papieru czy strzelania z łuku. Te wydarzenia  dostarczyły zawodnikom niezwykłych emocji. Na koniec uczestnicy posilili się kiełbaskami pieczonymi na ognisku. Czas w grodzie upłynął nam szybko - z chęcią w przyszłości do niego powrócimy…
Gabriela Młyńska

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Mając na uwadze szeroko pojęte bezpieczeństwo naszych najmłodszych uczniów w czwartek 23 września odbyło się spotkanie z policjantem- mł. asp. Grzegorzem Kucharskim z Komisariatu Policji w Cedrach Wielkich. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki. Pierwsze przeznaczone było dla oddziałów przedszkolnych, drugie dla uczniów z  klas I-III. Dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych i  w czasie oczekiwania na autobus szkolny oraz podczas podróży samochodem. Poruszył też kwestię bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi oraz właściwego zachowania w stosunku do zwierząt.  Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko, omówił  sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania i wspólnie powtórzyły numery telefonów alarmowych. W nagrodę za aktywny udział uczniowie otrzymali znaczki odblaskowe.
Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty.
Sylwia Lodańska

Sprzątanie świata 2021

W trzecim tygodniu września, już po raz 28 na terenie Polski, odbyła się akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2021",  prowadzona pod patronatem fundacji Nasza Ziemia. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało „Myślę, więc nie śmiecę”, bo przecież ideą akcji nie jest sprzątanie, a ograniczenie ilości śmieci. Aktywny udział w tej wielkiej lekcji ekologii wzięli uczniowie naszej szkoły. Najpierw młodsze dzieci opracowały program ekologicznego pikniku, a starsi mieli za zadanie zastanowić się nad wymową plakatu polskiego artysty, Andrzeja Pągowskiego, zatytułowanego “Ekologiczny Człowiek Myślący”, dla powstania którego inspirację stanowiło wybitne i ponadczasowe dzieło Auguste`a Rodina noszące tytuł “Myśliciel”. Praca polskiego plakacisty stała się symbolem tegorocznej akcji i miała na celu pobudzić wszystkich do namysłu nad stanem naszej planety oraz dbałością o jej czystość. Jako zwieńczenie tego dnia wszyscy uczniowie naszej szkoły, zaopatrzeni w worki foliowe i jednorazowe rękawiczki ochronne, wyruszyli do wyznaczonych punktów, aby zebrać odpady, które zanieczyszczały środowisko naturalne. Akcja stała się również świetnym asumptem do rozmów wychowawczych poświęconych kwestii odpowiedzialności za naszą przestrzeń życiową oraz umiejętnemu segregowaniu odpadów.
Nikola Brzozowska

 
Wycieczka klasy VIII na Mierzeję Wiślaną – 17.09.2021 r.

Podczas szkolnego wyjazdu uczniowie klasy VIII odwiedzili Mierzeję Wiślaną. To unikatowy region Polski obfitujący w ciekawą faunę i florę. Pierwszym etapem podróży było Muzeum Stutthof - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Pierwsze transporty więźniów trafiły do tego miejsca już 2 września 1939 roku. Straszne warunki życia i pracy ukazują, jaki los zgotowali swoim ofiarom niemieccy oprawcy. Podczas spaceru uczniowie poznali obozowe baraki, bramę śmierci oraz krematorium, gdzie palono zwłoki. Podczas sześciu lat funkcjonowania obozu Stutthof zginęło tu 110.000 więźniów. Wielu z nich wcześniej pracowało w gospodarstwach na terenie Żuław. Ta lekcja historii pozwoliła poznać trudny czas okresu wojny. Hasłem towarzyszącym podczas zwiedzania obozu koncentracyjnego Stutthof jest motto jednego z więźniów: „Los nasz dla was przestrogą ma być – nie legendą”.
Po tej dawce odkrywania przeszłości wszyscy udali się do Stegny. To słynne kąpielisko morskie położone na Mierzei Wiślanej. Podczas wycieczki ósmoklasistom towarzyszyła zmienna pogoda. Podróż oraz widok morza i plaży przywoływały wakacyjne wspomnienia. Organizatorami i opiekunami podczas wyjazdu byli: Arkadiusz Chodera i Tomasz Jagielski.
Tomasz Jagielski

Narodowe Czytanie – 04.09.2021 r.

 
W sobotę 4 września 2021 r. reprezentacja naszej szkoły włączyła się w ogólnopolską akcję NARODOWEGO CZYTANIA, zorganizowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Suchym Dębie. Lekturą jubileuszowej 10-tej edycji wydarzenia była książka Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Utwór ten wyśmiewa obłudę i zakłamanie.
 
Do głośnego czytania lektury przystąpiło wiele osób: Pani Henryka Król – Wójt Gminy Suchy Dąb, zgromadzeni nauczyciele, rodzice i uczniowie. Obejrzeliśmy też inscenizację fragmentu książki w wykonaniu uczniów SP Suchy Dąb. „Naszą ekipę” stanowili: dyrektor Jerzy Wiśniewski, nauczycielka języka polskiego Nikola Brzozowska oraz uczniowie klasy VIII: Karolina, Oliwia i Kuba. Wszystkim uczestnikom Pani Wójt wręczyła pamiątkowe medale.
 
Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Ma ono zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.
 
Jerzy Wiśniewski

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KOŹLINACH – 01.09.2021 r.

Stało się! Tradycyjnie, 1 września, społeczność Szkoły Podstawowej w Koźlinach przywitała rok szkolny 2021/2022. Uroczystość została zainaugurowana mszą świętą w kościele parafialnym w Koźlinach, którą odprawił ksiądz Michał Ratajski. Następnie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami zostali serdecznie przywitani przez Pana Dyrektora – Jerzego Wiśniewskiego, który wyraził nadzieję na to, że sytuacja pandemiczna w kraju pozwoli nam na naukę w trybie stacjonarnym. Ze względu na 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej nie obyło się także bez wspomnienia heroicznych czynów Polaków poległych w obronie naszej ojczyzny. Po wzniosłych słowach przyszła pora na część artystyczną. Uroczystość uświetnił solowy występ nauczyciela muzyki – pana Marka Rogalskiego, który wykonał utwór „Lubię wracać tam, gdzie byłem” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, poruszając wrażliwość zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Oficjalne otwarcie roku szkolnego zostało zwieńczone krótkimi spotkaniami uczniów z wychowawcami klas, podczas których pokrótce omówiono sprawy organizacyjne.
Wszystkim uczniom życzymy ciekawości poznawczej, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzę i drugiego człowieka!
                                                                                                          Nikola  Brzozowska

Szkoła Podstawowa w Koźlinach, Koźliny 50, 83 - 022 Suchy Dąb, tel./fax 692 70 88, e-mail spkozliny@op.pl
Wróć do spisu treści